Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nádherný snímek od českého fotografa zaujal NASA

1 minuta radosti
Foto: Daniel Ščerba

O astronomickém snímku dne jsme se již párkrát zmiňovali. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) tentokrát zaujala fotografie Daniela Ščerby, který zachytil vzácné blesky. Informovaly o tom České noviny.

NASA v půce září zveřejnila jako astronomickou fotografii dne snímek nadoblačných blesků, které se vyskytly nad silnou bouří nad severními Čechami v srpnu. Jmenuje se Red Sprite Lightning over the Czech Republic (Blýskání červených skřítků nad Českou republikou) a jedná se teprve o 19. fotografii z Česka, kterou NASA od roku 1995 zveřejnila. Jde o velmi prestižní ocenění nejzajímavější fotografie vesmíru. Pro každý den ji vybírají a doplňují popisem profesionální astronomové.

Ščerba fotografii oblohy pořídil ze vzdálenosti zhruba 200 kilometrů z Jeseníků nedaleko vysílače u Ondřejovic u česko-polských hranic. Zachytil na ní takzvané červené skřítky, tedy vzácné formy blesků, jejichž existenci potvrdili vědci teprve asi před 35 lety. Zachycené světelné úkazy se objevují na pouhý zlomek sekundy a nejlépe je lze pozorovat nad silnými bouřemi.

Zdroj: České noviny, NASA

Související články

Zaručeně zlepší den

Máte strach ze smrti? Vědci odhalili, jak mu čelit s větším klidem

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

V Česku se daří snižovat plýtvání jídlem. IKEA ušetřila 240 tisíc porcí

Najdou deštné pralesy další zastání? Nová aliance má prosadit jejich větší ochranu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…