Naděje umírá poslední. Zalesňování je šancí k záchraně klimatu

Zdroj fotografie: Unsplash

Nová švýcarská studie potvrdila to, v co klimatologové dosud jen doufali. Zalesňování je nejúčinnějším opatřením k záchraně klimatu, aniž by omezovalo města nebo zemědělství.

Výsledky studie technické vysoké školy v Curychu, otištěné v prestižním magazínu Science, sebraly vítr z plachet všem skeptikům. Sázení stromů se totiž ukázalo být nejen účinnou zbraní, která může zvrátit katastrofické scénáře o zkáze našeho klimatu, ale je také možné a udržitelné. Na Zemi podle expertů může být ještě o třetinu více lesů, než je tomu nyní, a to bez újmy pro města či zemědělskou půdu.

Zalesňování má potenciál pohltit až dvě třetiny emisí oxidu uhličitého produkovaného člověkem, jenž se na globálním oteplování významně podílí. Cíl, který si vytyčil Mezivládní panel OSN pro změnu klimatu, tedy udržet růst oteplování na úrovni 1,5 °C oproti době před průmyslovou revolucí, tak rozhodně není utopií. Autoři studie však zdůrazňují, že je potřeba jednat rychle – ploch vhodných k zalesňování totiž právě v důsledku klimatických změn každým rokem ubývá.

Zdroj: České novinky

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci mají novou zbraň proti koronaviru

Více kroků = delší život? Vědci přinesli nová zjištění o chůzi

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Pojďte s námi do přírody. Web inspiruje, kam vyrazit v Česku na výlet

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura