Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na Novém Zélandu mají v parlamentu poprvé většinu ženy

2 minuty radosti
Foto: Spraya Peke-Mason MP

Ženy jako političky mají co nabídnout. Přesto zatím není zvykem, že by se ujímaly veřejných funkcí ve velkém. Na Novém Zélandu nyní dochází k přepsání dějin. V tamním parlamentu mají poprvé většinu ženy, jak informoval deník The Washington Post.

V červenci jsme publikovali článek o zásadní změně, který se udála v Kolumbii. První černošskou viceprezidentkou se tam stala žena – Francia Márquez. Nyní má důvod k oslavám i Nový Zéland. V úterý 25. října se představitelka Novozélandské strany práce stala předsedkyní parlamentu a jeden poslanec rezignoval, takže v zákonodárném sboru nyní zasedá 60 žen a 59 mužů. „Zatímco pro mě je to mimořádný den, pro Nový Zéland je historický,“ uvedla nová šéfka parlamentu Soraya Pekeová-Masonová, která ve funkci vystřídala Trevora Mallarda, jenž se stal velvyslancem v Irsku.

Nový Zéland se nyní díky tomu řadí mezi země, kde mají ženy v parlamentu aspoň poloviční zastoupení. Jedná se o Rwandu, Kubu, Nikaraguu, Mexiko a Spojené arabské emiráty.

Zdroj: The Washington Post, Radio Wave

Související články

Zaručeně zlepší den

Ve Francii chodí místo čerta s Mikulášem řezník. Poznejte tradice v zahraničí

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…