Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na jaké technologické novinky se letos můžeme těšit? Třeba na orgány z 3D tiskárny

2 minuty radosti
Ilustrační fotografie: Pexels

Každý rok je něčím převratný, jelikož vědci obvykle přinesou na pole poznání nějakou novinku. Nejinak tomu bude i letos. Magazín MIT Technological Review své první letošní číslo věnoval právě technologickým inovacím, uvedl server Radio Wave. Jaké největší zlomy můžeme očekávat v následujících měsících?

Jednou z nejzajímavějších chystaných novinek, která by mohla mít dopad na léčbu našich zdravotních neduhů, je rozšíření nástroje pro genetické inženýrství CRISPR do oblasti zdravotní oblasti. Léčit se s ním bude například zvýšená hladina cholesterolu. Také by mělo dojít k masovému rozšíření nástrojů využívajících umělou inteligenci k vytváření ilustrací a obrázků. Magazín předpovídá, že rychlý vývoj a zlevňování běžných spotřebních technologií se promítne na trhu se zbraněmi. Údajně bychom se tak zanedlouho mohli dočkat zmasovění trhu s válečnými drony.

Kromě toho bychom se měli dočkat i vytváření lidských orgánů na objednávku za pomoci kombinace zvířecích orgánů a 3D tisku, což by opět mohlo pomoci ve zdravotnictví. Podobný postup loni úspěšně provedli vědci z University of Maryland u muže se srdečními problémy a osvědčil se. Dále bychom díky vědeckým objevům měli být schopni efektivně recyklovat baterie nebo lépe analyzovat DNA pravěkých lidí. Zároveň bychom měli získat zajímavé informace z vesmíru pomocí Webbova teleskopu.

Zdroj: Radio Wave, MIT Technological Review

Související články

Zaručeně zlepší den

Objevte krásy Japonska. Má o 7 000 ostrovů více, než se uvádělo

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Rostlinné podprsenky přichází na trh

Herečka a zpěvačka Kateřina Pechová: Potřebuji být pořád v běhu

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…