Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na Galapágách se objevil extrémně vzácný bílý tučňák

Bílé zbarvení tučňáka může mít na svědomí genetická vada zvaná leucismus. Zdroj: Národní park Galapágy

Průvodce Jimmy Patiño oznámil na svých sociálních sítích, že při túře podél pobřeží ostrova Isabela na Galapágách spatřil extrémně vzácného bílého tučňáka. Jedná se o historicky prvního zcela bílého zástupce druhu na území Galapág.

Technici Národního parku Galapágy odhadují, že se může jednat se o genetickou vadu zvanou leucismus. Při ní zvířata ztrácí částečně nebo úplně všechny typy kožních pigmentů. Oproti albinismu si ale zachovávají svou barvu očí. Diagnózu je však ještě třeba potvrdit genetickými testy. Na Galapágách byli zatím s touto vadou zaznamenáni zástupci žraloka, ještěrky nebo humra.

Bílí tučňáci jsou odolnější vůči slunečnímu záření, ale jejich zbarvení je zároveň velkou nevýhodou. Černobílé peří totiž tučňákům pomáhá skrýt se v oceánu před predátory i splynout s okolím při lovu kořisti.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.