Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mykologové očekávají v říjnu ideální podmínky pro sběr hub

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Ačkoliv letní suché počasí nenabídlo v lese plné košíky hub, podle mykologů jich v českých a moravských hájích rychle přibývá. Největší úrodu očekávají na začátku října, kdy mohou houbaři najít v lesích především klouzky, hřiby a holubinky.

Na své si dle předsedy České mykologické společnosti Jaroslava Landy přijdou hlavně houbaři na západě Čech a na přelomu Čech a Moravy. Naopak méně hub mohou očekávat návštěvníci lesů na Šumavě nebo v Brdech. „Ačkoli se růst hub mírně zlepšil, neustále je mnoho dlužen tomu, co by se od poslední třetiny září, kdy sezona vrcholí, očekávalo, řekl pro ČTK Landa. „Počasí je dobré, bude se mírně zlepšovat. V říjnu se můžeme dočkat lepšího stavu, než je dnes, záleží, aby nemrzlo,“ doplnil.

Podle Landy by si lidé měli dát pozor na jedovatou muchomůrku zelenou, která se v současné době vyskytuje v lesích v hojné míře. Otravy po ní jsou fatální a houbaři by si měli její podobu dopředu nastudovat, aby nedošlo k záměně. Rozšířená je v lesích i jedovatá muchomůrka citrónová. Na druhou stranu se lidé mohou těšit na hřib smrkový nebo pestrou škálu holubinek.

Zdroj: ČTK

Související články

Z domova

Houbová hojnost

Byznys

Ital využívá houby jako materiál, vyrábí z nich i boty

Příroda a ekologie

Vědci přišli na to, jak rostliny kontrolují soužití s houbami. Objev může pomoci v zemědělství

Byznys

Po smrti zpátky do přírody. Nizozemci vynalezli jedinečnou ekologickou rakev

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.