Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Muzikoterapií proti demenci. Podle výzkumů lze s její pomocí zlepšovat paměť

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: stocksnap.io

Hudba jako terapeutický nástroj má velký potenciál. Podle britského výzkumu Mezinárodního centra pro dlouhověkost a organizace Utley Foundation však lidská společnost nevyužívá muzikoterapii dostatečně. Pouze pět procent domovů s pečovatelskou službou umožňuje odpovídající přístup pacientů k hudbě. Pomoci přitom může nejen účast na vytváření melodií, ale i sám pasivní poslech.

Pacienti i s těžkým poškozením mozku se mohou radovat z melodií. Části mozku spojené s hudební pamětí totiž patří mezi ty s menším poškozením. „Prostřednictvím muzikoterapie se u pacienta s demencí, který ztratil značnou část svých vzpomínek, posiluje paměť tak, že jsou v mozku využívány alternativní cesty místo tradičních,“ vysvětlil Marco Iosa, expert na muzikoterapii a neurofyziologii.

Lidé po mrtvici mohou muzikoterapii využít při zlepšování svých kognitivně motorických schopností. Například při otevření pacientovy ruky začne hrát melodie, která se s každým následujícím pohybem prstů zesiluje. Nejenže je pacient zapojen přímo do rehabilitace, navíc se mu dostává okamžité pozitivní odezvy na každý pohyb. Dále může muzikoterapie omezovat například deprese, sama hra na hudební nástroj pak může sloužit jako prevence před snížením kognitivních schopností ve stáří.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Související články

Inspirace

Cvičte paměť a vzdělávejte se. Pomáhá to předcházet demenci

Inspirace

Studie zjistila, že otcové jsou vnímavější vůči projevům dcer

Inspirace

Pro roli lídra je nejlepší střední míra charisma

Inspirace

Optimismus snižuje riziko srdečního selhání

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory