Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Montpellier zavádí bezplatnou dopravu: Kde jinde v Evropě můžete cestovat zdarma?

Ilustrační foto: Pixabay

Město Montpellier v jižní Francii se chystá zavést bezplatnou veřejnou dopravu. Stane se tak největší francouzskou metropolí, která takový systém zavede, píše server Euro News.

Od 21. prosince 2023 budou moci místní obyvatelé využívat bezplatnou jízdenku na autobusovou a tramvajovou dopravu městem. Cílem tohoto projektu je snížit emise, znečištění a zlepšit dostupnost dopravy pro obyvatele města.

Montpellier s bezplatnou dopravou experimentoval již od září 2020, kdy ji zavedl o víkendech. V roce 2021 byly bezplatné jízdy rozšířeny na všední dny pro osoby mladší 18 let a starší 65 let. A jak již víme, další rozšíření se týká zavedení bezplatné dopravy pro všechny obyvatele, a to s koncem letošního roku. Město mimo jiné realizuje i investice do cyklopruhů a vytváření nízkoemisní zóny.

Ilustrační foto: Pixabay

Kde jinde je ve Francii doprava zdarma?

Montpellier však zdaleka není v této oblasti průkopníkem. Francouzská města ve skutečnosti takové systémy zavádějí už od roku 2015. Většina z nich však má méně než 150 000 obyvatel.

Dunkerque je s téměř 200 000 obyvateli největším městem, které dosud bezplatnou dopravu přijalo. Po zavedení bezplatných autobusových linek v roce 2018 se počet cestujících zvýšil v průměru o 85 procent. Systém je financován malým zvýšením daně za mobilitu, která se již vybírá od veřejných a soukromých společností ve Francii s více než 10 zaměstnanci. Celkem má podobné schéma 39 území ve Francii. Montpellier bude dosud největším městem, které toto schéma přijalo.

Které další evropské země nabízejí bezplatnou dopravu?

Mimo Francie vynikají svými průkopnickými systémy bezplatné dopravy ještě dvě další evropské země. Konkrétně estonské hlavní město Tallin zavedlo bezplatnou veřejnou dopravu už v roce 2013. V roce 2020 se pak Lucembursko stalo první zemí na světě, která zrušila jízdné na veškerou veřejnou dopravu. A trend bezplatné dopravy se Evropou šíří dále.

Bezplatnou veřejnou dopravu již zavedlo více než 50 měst a obcí v Evropě, přičemž jako hlavní motivaci uvedlo klimatické ambice a sociální rovnost.

Související články

Zaručeně zlepší den

Brněnští vědci chtějí bojovat proti plevelům pomocí umělé inteligence

Česku se navýšil počet evropských patentů, za minulý rok šlo o více než 240 přihlášek

Zlepšete své vůdčí schopností: Odkryjte potenciál strategického řízení

Chcete šťastnější vztah? Mluvte se svým partnerem jako se psem

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok 

5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok 

Ať už patříte k těm, kteří si dávají novoroční předsevzetí, nebo ne, pozitivní motivace se pro…