Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Montpellier zavádí bezplatnou dopravu: Kde jinde v Evropě můžete cestovat zdarma?

Ilustrační foto: Pixabay

Město Montpellier v jižní Francii se chystá zavést bezplatnou veřejnou dopravu. Stane se tak největší francouzskou metropolí, která takový systém zavede, píše server Euro News.

Od 21. prosince 2023 budou moci místní obyvatelé využívat bezplatnou jízdenku na autobusovou a tramvajovou dopravu městem. Cílem tohoto projektu je snížit emise, znečištění a zlepšit dostupnost dopravy pro obyvatele města.

Montpellier s bezplatnou dopravou experimentoval již od září 2020, kdy ji zavedl o víkendech. V roce 2021 byly bezplatné jízdy rozšířeny na všední dny pro osoby mladší 18 let a starší 65 let. A jak již víme, další rozšíření se týká zavedení bezplatné dopravy pro všechny obyvatele, a to s koncem letošního roku. Město mimo jiné realizuje i investice do cyklopruhů a vytváření nízkoemisní zóny.

Ilustrační foto: Pixabay

Kde jinde je ve Francii doprava zdarma?

Montpellier však zdaleka není v této oblasti průkopníkem. Francouzská města ve skutečnosti takové systémy zavádějí už od roku 2015. Většina z nich však má méně než 150 000 obyvatel.

Dunkerque je s téměř 200 000 obyvateli největším městem, které dosud bezplatnou dopravu přijalo. Po zavedení bezplatných autobusových linek v roce 2018 se počet cestujících zvýšil v průměru o 85 procent. Systém je financován malým zvýšením daně za mobilitu, která se již vybírá od veřejných a soukromých společností ve Francii s více než 10 zaměstnanci. Celkem má podobné schéma 39 území ve Francii. Montpellier bude dosud největším městem, které toto schéma přijalo.

Které další evropské země nabízejí bezplatnou dopravu?

Mimo Francie vynikají svými průkopnickými systémy bezplatné dopravy ještě dvě další evropské země. Konkrétně estonské hlavní město Tallin zavedlo bezplatnou veřejnou dopravu už v roce 2013. V roce 2020 se pak Lucembursko stalo první zemí na světě, která zrušila jízdné na veškerou veřejnou dopravu. A trend bezplatné dopravy se Evropou šíří dále.

Bezplatnou veřejnou dopravu již zavedlo více než 50 měst a obcí v Evropě, přičemž jako hlavní motivaci uvedlo klimatické ambice a sociální rovnost.

Související články

Zaručeně zlepší den

Proč prase dělá česky „ chro“ a anglicky „oink“ aneb jak se zvířecí mluva liší v různých jazycích

Očista těla funguje a doporučil bych ji každému říká zakladatel čajů Detoxito

Domorodé brazilské ženy úspěšně bojují proti genderově podmíněnému násilí

Nepracujte příliš, vyzývá indická firma své zaměstnance a hlídá, aby odpočívali

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…