Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mohou spolu houby komunikovat? Podle vědců používají až 50 „slov“

Ilustrační foto: Depositphotos

Možná jste dodnes houby vnímali jako tiché lesní organismy, které se krčí v lese schované ve stínu stromů. Podle vědců však spolu možná komunikují pomocí elektrických signálů a předávají si tak důležité informace. Co je ještě méně uvěřitelné – tyto signály se v lecčem mohou podobat lidské mluvě.  

Vědci už dříve přišli na to, že houby produkují elektrické impulsy skrze podlouhlé podzemí struktury. Tyto struktury zvané hyfy (jejich soubor tvoří podhoubí) fungují podobně jako lidské neuronové sítě, které v mozku zodpovídají za přenos informace.

Co si tak houby mohou mezi s sebou říkat? Při zvýšení intenzity těchto impulzů dojde například ve chvíli, kdy hyfa narazí na dřevo. Vědci se proto domnívají, že si tímto způsobem houby navzájem sdílí informace o možnostech potravy či zraněních. Zkrátka informace potřebné k přežití. Tyto zprávy posílají dalším houbám v okolí, ale třeba i stromům, jsou-li s nimi propojené.

Nyní se vědci ze Západoanglické Univerzity v Bristolu pustili do zkoumaní toho, zda tato tajemná houbová mluva může mít něco společného s komunikací lidí. Nové poznatky jsou zajímavé. S houbami si sice hned tak nepopovídáme, nicméně určité podobnosti s naší řečí najít můžeme. Výzkum zjistil, že se impulzy vydávané hyfou často shlukují, čímž se podobají slovníkům o délce až 50 slov. Podle vědců odpovídá délka slov distribuci lidských jazyků.

Aby se však dalo opravdu mluvit o jazyku hub, je potřeba dále zkoumat, zda se výrazné elektrické signály dají považovat za komunikaci. Vědci jsou zatím zdrženliví ve vynášení nadšených soudů o komunikaci hub, nicméně uznávají, že se pravděpodobně nejedná o pouhou náhodu.

Zdroj: theguardian.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Lovci monster podnikli hon na bájnou příšeru. Byli úspěšní?

Negrelliho viadukt ožije kavárnami, kulturou i sídly startupů. První oblouk otevře v říjnu

V Americe mohou nově gayové a bisexuálové darovat krev

Gaming Heroes zapojují do herního vývoje handicapované. Nevýhodu proměňují v superschopnost

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…