Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mohou spolu houby komunikovat? Podle vědců používají až 50 „slov“

Ilustrační foto: Depositphotos

Možná jste dodnes houby vnímali jako tiché lesní organismy, které se krčí v lese schované ve stínu stromů. Podle vědců však spolu možná komunikují pomocí elektrických signálů a předávají si tak důležité informace. Co je ještě méně uvěřitelné – tyto signály se v lecčem mohou podobat lidské mluvě.  

Vědci už dříve přišli na to, že houby produkují elektrické impulsy skrze podlouhlé podzemí struktury. Tyto struktury zvané hyfy (jejich soubor tvoří podhoubí) fungují podobně jako lidské neuronové sítě, které v mozku zodpovídají za přenos informace.

Co si tak houby mohou mezi s sebou říkat? Při zvýšení intenzity těchto impulzů dojde například ve chvíli, kdy hyfa narazí na dřevo. Vědci se proto domnívají, že si tímto způsobem houby navzájem sdílí informace o možnostech potravy či zraněních. Zkrátka informace potřebné k přežití. Tyto zprávy posílají dalším houbám v okolí, ale třeba i stromům, jsou-li s nimi propojené.

Nyní se vědci ze Západoanglické Univerzity v Bristolu pustili do zkoumaní toho, zda tato tajemná houbová mluva může mít něco společného s komunikací lidí. Nové poznatky jsou zajímavé. S houbami si sice hned tak nepopovídáme, nicméně určité podobnosti s naší řečí najít můžeme. Výzkum zjistil, že se impulzy vydávané hyfou často shlukují, čímž se podobají slovníkům o délce až 50 slov. Podle vědců odpovídá délka slov distribuci lidských jazyků.

Aby se však dalo opravdu mluvit o jazyku hub, je potřeba dále zkoumat, zda se výrazné elektrické signály dají považovat za komunikaci. Vědci jsou zatím zdrženliví ve vynášení nadšených soudů o komunikaci hub, nicméně uznávají, že se pravděpodobně nejedná o pouhou náhodu.

Zdroj: theguardian.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Sportovci a umělci zaujali porotu. Nejšikovnější děti z Česka získaly ocenění

Brit uběhl v roce 2022 každý den maraton a výtěžek věnoval na pomoc lidem s rakovinou

Proběhl 26. ročník závodu psích spřežení Šediváčkův Long

Dospívající, kteří prožijí pocit lásky, vyrůstají ve zdravé dospělé, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…