Možná jste dodnes houby vnímali jako tiché lesní organismy, které se krčí v lese schované ve stínu stromů. Podle vědců však spolu možná komunikují pomocí elektrických signálů a předávají si tak důležité informace. Co je ještě méně uvěřitelné – tyto signály se v lecčem mohou podobat lidské mluvě.
Vědci už dříve přišli na to, že houby produkují elektrické impulsy skrze podlouhlé podzemí struktury. Tyto struktury zvané hyfy (jejich soubor tvoří podhoubí) fungují podobně jako lidské neuronové sítě, které v mozku zodpovídají za přenos informace.
Co si tak houby mohou mezi s sebou říkat? Při zvýšení intenzity těchto impulzů dojde například ve chvíli, kdy hyfa narazí na dřevo. Vědci se proto domnívají, že si tímto způsobem houby navzájem sdílí informace o možnostech potravy či zraněních. Zkrátka informace potřebné k přežití. Tyto zprávy posílají dalším houbám v okolí, ale třeba i stromům, jsou-li s nimi propojené.
Nyní se vědci ze Západoanglické Univerzity v Bristolu pustili do zkoumaní toho, zda tato tajemná houbová mluva může mít něco společného s komunikací lidí. Nové poznatky jsou zajímavé. S houbami si sice hned tak nepopovídáme, nicméně určité podobnosti s naší řečí najít můžeme. Výzkum zjistil, že se impulzy vydávané hyfou často shlukují, čímž se podobají slovníkům o délce až 50 slov. Podle vědců odpovídá délka slov distribuci lidských jazyků.
Aby se však dalo opravdu mluvit o jazyku hub, je potřeba dále zkoumat, zda se výrazné elektrické signály dají považovat za komunikaci. Vědci jsou zatím zdrženliví ve vynášení nadšených soudů o komunikaci hub, nicméně uznávají, že se pravděpodobně nejedná o pouhou náhodu.
Zdroj: theguardian.com
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Dějiny lidstva z pohledu žen v poutavé knize Femina Sapiens
Krásně barevná, a hlavně naučná kniha vytvořená pro mladé dívky. Zajímavé obrázky z historie…