Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mohou se z robotů stát lidé? Živá kůže je přibližuje člověku

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Kůže je jedním z orgánů člověka, který má úchvatné regenerační schopnosti. Vědci nyní vyvinuli robotický prst, který pokryli živou kůží. I na něm se dovedla zahojit, jak uvedl server Radio Wave.

Podle japonských výzkumníků se tak roboti ještě více přibližují lidem. Prst, který se dovede sám hojit, je po technické stránce velmi vyspělou záležitostí. Stírá totiž hranici mezi živou tkání a strojem. „Překvapuje nás, jak dobře se kožní tkáň přizpůsobuje povrchu robota,“ uvedl vedoucí projektu Šódži Takeuči, profesor na univerzitě v Tokiu. „Tato práce je prvním krokem k vytvoření robotů pokrytých živou kůží,“ dodal.

Cílem vědců bylo roboty zlidštit. „Myslím, že živá kůže je nejlepší možností, jak dát robotům vzhled a na dotek dojem jako z živých tvorů, protože je to stejný materiál, který pokrývá těla zvířat,“ řekl Takeuchi. Podle něj mají takové pokroky potenciál vybudovat nový vztah mezi lidmi a roboty.

Zdroj: Radio Wave, The Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Vědci jako první na světě vytvářejí ekologický cement z řas

Ve Virginii byl právě zahájen největší světový projekt 3D tištěného bydlení

Nově objevený planetární systém může ukrývat život. Leží v galaktickém sousedství Země

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…