Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mohou se z robotů stát lidé? Živá kůže je přibližuje člověku

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Kůže je jedním z orgánů člověka, který má úchvatné regenerační schopnosti. Vědci nyní vyvinuli robotický prst, který pokryli živou kůží. I na něm se dovedla zahojit, jak uvedl server Radio Wave.

Podle japonských výzkumníků se tak roboti ještě více přibližují lidem. Prst, který se dovede sám hojit, je po technické stránce velmi vyspělou záležitostí. Stírá totiž hranici mezi živou tkání a strojem. „Překvapuje nás, jak dobře se kožní tkáň přizpůsobuje povrchu robota,“ uvedl vedoucí projektu Šódži Takeuči, profesor na univerzitě v Tokiu. „Tato práce je prvním krokem k vytvoření robotů pokrytých živou kůží,“ dodal.

Cílem vědců bylo roboty zlidštit. „Myslím, že živá kůže je nejlepší možností, jak dát robotům vzhled a na dotek dojem jako z živých tvorů, protože je to stejný materiál, který pokrývá těla zvířat,“ řekl Takeuchi. Podle něj mají takové pokroky potenciál vybudovat nový vztah mezi lidmi a roboty.

Zdroj: Radio Wave, The Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Byla vytvořena dosud nejdetailnější mapa centra paměti mozku

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …