Ostravské zoologické zahradě se poprvé podařilo odchovat čtyři mláďata morčáka šupinatého. Jedná se o jednoho z nejohroženějších vrubozobých ptáků na světě.
Divoká populace morčáka se odhaduje na 2400 až 4500 dospělých jedinců. Velmi vzácný je i v lidské péči, odchov mláďat je pak skutečně raritní. V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava se to povedlo poprvé po 12 letech chovu této ohrožené kachny. „Mláďata prosperují a těší se dobrému zdraví. V jídelníčku malých morčáků převažují živé rybky, vodní bezobratlí a drobný hmyz,” informovala zoo na svém webu.
Morčák šupinatý je štíhlá kachna o velikosti 52 až 65 centimetrů. Hnízdí na Dálném východě a zimuje ve východní Číně. V hnízdním období se vyskytuje v listnatých a smíšených lesích kolem čistých horských řek, v zimním období pak obývá dolní úseky řek a jezera. Za potravou se potápí a loví pomocí dlouhého úzkého zobáku, který je na konci zahnutý. Morčáci žijí v dočasných párech a hnízdí ve stromových dutinách, které v lidské péči nahrazují hnízdní boudy. Samice do dutiny snáší 4 až 12 vajec, na nichž sedí po dobu 31 až 35 dnů.
Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?
Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…