Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mláďata ohrožené kachny rozněžňují návštěvníky ostravské zoo

Mláďata morčáka šupinatého. Foto: Martina Cholevíková, se svolením Zoo Ostrava

Ostravské zoologické zahradě se poprvé podařilo odchovat čtyři mláďata morčáka šupinatého. Jedná se o jednoho z nejohroženějších vrubozobých ptáků na světě.

Divoká populace morčáka se odhaduje na 2400 až 4500 dospělých jedinců. Velmi vzácný je i v lidské péči, odchov mláďat je pak skutečně raritní. V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava se to povedlo poprvé po 12 letech chovu této ohrožené kachny. „Mláďata prosperují a těší se dobrému zdraví. V jídelníčku malých morčáků převažují živé rybky, vodní bezobratlí a drobný hmyz,” informovala zoo na svém webu.

O mláďata pečuje pouze samice. Foto: se svolením Zoo Ostrava

Morčák šupinatý je štíhlá kachna o velikosti 52 až 65 centimetrů. Hnízdí na Dálném východě a zimuje ve východní Číně. V hnízdním období se vyskytuje v listnatých a smíšených lesích kolem čistých horských řek, v zimním období pak obývá dolní úseky řek a jezera. Za potravou se potápí a loví pomocí dlouhého úzkého zobáku, který je na konci zahnutý. Morčáci žijí v dočasných párech a hnízdí ve stromových dutinách, které v lidské péči nahrazují hnízdní boudy. Samice do dutiny snáší 4 až 12 vajec, na nichž sedí po dobu 31 až 35 dnů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Do 90 a ještě dál. Optimismus zvyšuje šanci na dlouhý život

Nikdy předtím vidění mikrobi z Arktidy by mohli pomoci při hledání života na Marsu

Jak se města mohou lépe připravit na letní vedra? Tipy od Červeného kříže

Nová antibiotika na obzoru? Vědci nalezli nový zdroj léčiv

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…