Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Místo diskoték šíří ekologickou osvětu. Za svůj YouTube kanál získaly náctileté Sestry v akci ocenění

K uvědomělému chování vede Aničku a Elišku jejich maminka. Zdroj fotografie: archiv sester

Osud naší planety jim není lhostejný, a tak se rozhodly, že nebudou jen nečinně přihlížet. Svým náctiletým vrstevníkům přibližují naléhavost environmentálních témat způsobem, který je jim nejbližší – skrze sociální sítě. Inspirace však mají na rozdávání i pro starší ročníky.

Jejich cílem je inspirovat (nejen) vrstevníky. Zdroj fotografie: archiv sester

Sestry Víravovy – patnáctiletá Eliška a třináctiletá Anička – jsou živým důkazem toho, že mladá generace zdaleka není tak bezohledná, jak se o ní často traduje. Potenciál sociálních sítí využívají nejen pro zábavu, ale i pro šíření ekologické osvěty. Na svém YouTube kanále s názvem SESTRY V AKCI za záchranu života inspirují své vrstevníky praktickými tipy na malé změny s velkým dopadem.

Za osvětovou činnost v oblasti ochrany životního prostředí nyní získaly prestižní environmentální cenu Josefa Vavrouška, kterou každoročně uděluje Nadace Partnerství. Jejím smyslem je ocenit konkrétní činy pro zdravé životní prostředí a udržitelný rozvoj. V nové kategorii pro mladé si tak angažované sesterské duo odneslo ocenění Ekozásek roku.

V kategorii pro mladé se ocenění Ekozásek roku letos udělovalo poprvé. Zdroj fotografie: archiv sester

V mamince mají pevnou oporu

Sestry Víravovy se o ekologii zajímají již od útlého dětství. K základům šetrného chování k přírodě je vždy vedla (a stále vede) především maminka. Ta je také podpořila, když si začaly uvědomovat alarmující stav naší planety. „Doma jsme zavedly různá opatření. Začaly jsme většinu potravin nakupovat bez obalu, máme kbelíkový systém na šetření vodou a tak dále,“ prozrazuje Eliška Víravová.

Ve videích přinášejí praktické tipy, jak žít udržitelně: zadržovat vodu na zahradě, omezit plýtvání nebo si užít prázdniny v eko stylu. Zdroj fotografie: archiv sester

Nejpalčivějším problémem je podle nich plýtvání – ať už jídlem, vodou, energiemi, oblečením, nebo místem na Zemi. „Žijeme ve světě ohromného konzumu a pohodlnost je velké zlo. Hodně lidí si není schopných odepřít část svého pohodlí ve prospěch hezčí budoucnosti,“ říká starší ze sester.

I přes nadšené reakce většiny sledujících však často musí ustát i nepochopení. „Některé naše vrstevníky jsme nadchly a oni se snaží přírodě pomáhat tak, jak v jejich situaci můžou. Jiní se nám ale za to, co děláme, vysmívají. Někdy i vědomě škodí planetě, protože vidí, že my jí pomáháme. Ale věřím, že si jednou uvědomí, že udělali chybu a budou chtít životní prostředí chránit,“ doufá Eliška.

Výhru v soutěži chtějí investovat do rozvoje tvorby a dalšího ekologického projektu pro žáky základních škol. Zdroj fotografie: archiv sester

Osvětový YouTube kanál je teprve začátkem

Environmentální ceny Josefa Vavrouška si mladé influencerky velmi váží. „Je to pro nás velká motivace a určitě nás to posune dál,“ říkají sestry, které se chtějí ekologii věnovat i v budoucnu. Eliška nyní nastupuje na středoškolský obor ekologie a životní prostředí, zatímco mladší Anička by se chtěla věnovat zvířatům. Jejím snem je vlastnit ekologickou farmu se zvířaty zachráněnými z velkochovů.

Sestry Víravovy můžete sledovat prostřednictvím jejich YouTube kanálu, anebo čerpat každodenní inspiraci, kterou Eliška pravidelně sdílí na svém Instagramu.

Související články

Byznys

Forbes zveřejnil seznam 30 talentovaných Čechů do 30 let

Inspirace

Dívka, která se narodila bez rukou, vyhrála soutěž v psaní

Inspirace

Jak si vylepšit známky ve škole? Strategickým výběrem studijních materiálů

Inspirace

Vítězové České hlavičky dosáhli výborných výsledků

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Novinka v léčbě cukrovky. Horké koupele mají dobrý vliv na krevní tlak i obezitu

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.