Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Milovníci kávy, zbystřete. Každodenní šálek kávy může prospět našemu srdci

Ilustrační foto: Pexels

Nové výzkumy vyvrátily dosavadní přesvědčení, že pití kávy škodí našemu srdci. Na vědecké konferenci v Americké kardiologické společnosti představili výzkumníci tři rozsáhlé studie, jejichž výsledky poukazují na pozitivní vliv každodenní konzumace kávy na naše zdraví.

Protože káva zvyšuje srdeční tep, někteří lidé se obávají špatných účinků na srdeční aktivitu. Odtud pochází také obecná lékařská doporučení nepít kávu, pokud máme problémy se srdcem. Naše studie však poukazují na to, že denní konzumaci kávy by měli lékaři naopak podporovat,“ uvedl hlavní autor studie Peter M. Kistler.

Tým pod vedením Kistlera zkoumal data sbíraná u půl milionu lidí po dobu deseti let. Z analýzy dat vyplynulo, že konzumace dvou až tří šálků černé kávy denně snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění a poruch srdečního rytmu. Některým lidem může pití kávy dokonce i prodloužit život. Riziko srdečního infarktu pak bylo nejnižší u lidí, kteří pili jeden šálek kávy denně.

Ilustrační foto: Freepik

Zásluhu nese nejen kofein, ale také řada blahodárných látek obsažených v kávových zrnech, které působí jako antioxidanty, mají protizánětlivé účinky a podporují funkci metabolismu. Pozitivní účinky na naše zdraví má proto i káva bez kofeinu, která ale nesnižuje riziko arytmie či infarktu. Vědci však upozorňují, že by lidé neměli zvyšovat svůj příjem kávy, pokud jim to není příjemné nebo mají pochybnosti o zdravotních účincích. Stres plynoucí z obav totiž může mít na naše srdce negativní vliv.

Zdroj: American College of Cardiology, Goodnewsnetwork, Journals of the American College of Cardiology

Související články

Zaručeně zlepší den

Snaží se mimozemšťané navázat kontakt? Vědci zachytili záhadné rádiové signály

Domorodé brazilské ženy úspěšně bojují proti genderově podmíněnému násilí

Krásná podívaná na polární září v Česku i z vesmíru

Proč prase dělá česky „ chro“ a anglicky „oink“ aneb jak se zvířecí mluva liší v různých jazycích

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…