Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Milovníci kávy, zbystřete. Každodenní šálek kávy může prospět našemu srdci

Ilustrační foto: Pexels

Nové výzkumy vyvrátily dosavadní přesvědčení, že pití kávy škodí našemu srdci. Na vědecké konferenci v Americké kardiologické společnosti představili výzkumníci tři rozsáhlé studie, jejichž výsledky poukazují na pozitivní vliv každodenní konzumace kávy na naše zdraví.

Protože káva zvyšuje srdeční tep, někteří lidé se obávají špatných účinků na srdeční aktivitu. Odtud pochází také obecná lékařská doporučení nepít kávu, pokud máme problémy se srdcem. Naše studie však poukazují na to, že denní konzumaci kávy by měli lékaři naopak podporovat,“ uvedl hlavní autor studie Peter M. Kistler.

Tým pod vedením Kistlera zkoumal data sbíraná u půl milionu lidí po dobu deseti let. Z analýzy dat vyplynulo, že konzumace dvou až tří šálků černé kávy denně snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění a poruch srdečního rytmu. Některým lidem může pití kávy dokonce i prodloužit život. Riziko srdečního infarktu pak bylo nejnižší u lidí, kteří pili jeden šálek kávy denně.

Ilustrační foto: Freepik

Zásluhu nese nejen kofein, ale také řada blahodárných látek obsažených v kávových zrnech, které působí jako antioxidanty, mají protizánětlivé účinky a podporují funkci metabolismu. Pozitivní účinky na naše zdraví má proto i káva bez kofeinu, která ale nesnižuje riziko arytmie či infarktu. Vědci však upozorňují, že by lidé neměli zvyšovat svůj příjem kávy, pokud jim to není příjemné nebo mají pochybnosti o zdravotních účincích. Stres plynoucí z obav totiž může mít na naše srdce negativní vliv.

Zdroj: American College of Cardiology, Goodnewsnetwork, Journals of the American College of Cardiology

Související články

Zaručeně zlepší den

Nový lék na cukrovku pomohl lidem shodit čtvrtinu tělesné hmotnosti

NASA se chystá studovat záhadné měsíční Gruithuisen kopule

Tyto „molekulární vrtačky“ zabíjejí rakovinné buňky a bakterie odolné vůči antibiotikům

98 milionů let stará fosilie dinosaura byla objevena v Egyptě

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…