Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Menstruace by neměla být luxus. Vídeň nabízí vložky a tampony zdarma

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Město Vídeň

Od října do začátku roku 2022 budou ve vídeňském 20. okrsku rozmístěny čtyři tzv. červené krabice, ve kterých jsou zdarma dostupné vložky a tampony pro ty, kteří si je nemohou dovolit. Cílem projektu je také destigmatizace menstruace, kterou po většinu svého života prochází polovina populace, a přitom se o ní stále příliš nemluví.

Průměrně žena za život spotřebuje na 17 000 menstruačních potřeb a tento fyziologický proces ji vyjde na 3 000 euro, tedy v přepočtu přes 70 tisíc korun. Vídeňská radnice je příznivcem myšlenky, že přístup k menstruačním pomůckám je základní lidskou potřebou, a proto má být dostupná všem v metropoli. V rámci pilotní iniciativy tzv. červených krabic nabídne zdarma 80 tisíc tampónů a 32 tisíc vložek v místech, jako je integrační centrum, klub pro mládež, obchod pro sociálně slabé nebo radniční budova.

Projekt je krokem vstříc těm, kdo si vložky a tampóny nemohou z finančních či jiných důvodů dovolit. Ženy, dívky nebo také trans muži se v takových situacích izolují nebo používají nehygienické náhražky menstruačních pomůcek, jako jsou kusy látek či toaletní papír. Vedle zdravotních rizik s sebou taková situace nese i zátěž pro psychiku. Přístup k vložkám a tampónům zdarma tak nejen pomáhá potřebným, ale také zviditelňuje téma jako takové a podílí se na jeho destigmatizaci.

Zdroj: město Vídeň

Související články

Zaručeně zlepší den

Unikátní objev. Vědci nalezli nejbližší černou díru Země

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Univerzální vakcína proti chřipce je tady. Mohla by nabídnout ochranu před pandemiemi

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…