Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Chcete si sami opravit telefon? Hnutí za právo na opravu dosáhlo úspěchu

Ilustrační foto: Pixabay

Opravit, nebo vyhodit telefon, když se rozbije displej? A co když přestane fungovat tiskárna? Prodloužení životnosti stávajícího zařízení je bezpochyby ekologičtější, ne vždy ale ekonomičtější. Zvláště oprava staršího zařízení se totiž může velmi prodražit. Zásadní problém je však jinde. Přestože nákupem se spotřebič stává vaším majetkem, u některých výrobců je oprava natolik složitá, že o jejím osudu rozhodují v podstatě za vás. Tuto situaci se aktivně snaží změnit Hnutí za právo na opravu.

Hnutí za právo na opravu (Right to repair) vlastních elektronických spotřebičů podporuje sílící tlak spotřebitelů na výrobce, aby kupujícím umožnili opravovat si svá zařízení sami. A to tak, aby opravou nedošlo ke ztrátě záruky. Hnutí požaduje, aby byly s každým výrobkem dodávány potřebné informace nebo schémata k opravě. Apeluje také na dostupnost jednotlivých dílů a nástrojů k opravě. Zároveň vytváří tlak na design výrobku, aby ho bylo možné jednodušeji opravit. Vychází mimo jiné ze skutečnosti, že e-odpad je nejrychleji rostoucí zdroj odpadu na světě – podle repair.eu je z nějak recyklováno pouze 15–20 procent.

Hnutí se dále snaží docílit zrušení monopolu autorizovaných servisů a softwarových zámků vytvářených výrobci. Výsledná oprava by tak díky tomu měla být dostupnější, rychlejší a bez nutnosti odvádět vysoké poplatky výrobci i výrazně levnější. Oproti koupi nového přístroje by se tak oprava stala jednoznačně výhodnější.

První pozitivní vlaštovkou v této oblasti se stal zákon platící od března letošního roku. Ten v rámci Evropské unie přikazuje výrobcům po dobu 10 let zajistit opravitelnost svých výrobků dodáváním jednotlivých náhradních dílů. V praxi to znamená, že nová zařízení mají být vyráběna s ohledem na případnou opravu a rozebrání běžnými nástroji. Zákon se však týká pouze ledniček, myček, televizí nebo fénů.

Významným okamžikem by se tak mohlo stát před pár dny vydané prohlášení amerického prezidenta Joe Bidena, ve kterém vyjádřil podporu otevřenému servisnímu trhu a zdůraznil možnost zákazníků opravovat si vlastní zařízení svépomoci. Nezávislá servisní střediska podpořil i spoluzakladatel Applu, mimochodem stále jednoho z největších odpůrců práva na opravu, Steve Wozniak.

Související články

Zaručeně zlepší den

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

Světelná terapie by mohla pomoci milionům pacientů se srdečními problémy

V Česku za posledních pět let přibylo více než 4 miliony stromů

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…