Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mamuti nemusí být minulostí. Stane se Jurský svět realitou?

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Ve filmu Jurský svět jsme mohli vidět dinosaury a druhy, které již dávno vyhynuli. Nyní to vypadá, že by mohli znovu ožít. Biotechnologické společnosti a vědci se snaží znovu oživit některé vyhynulé živočichy. V budoucnu bychom se tak mohli těšit na setkání s mamuty nebo ptáky dodo. Informoval o tom server Radio Wave.

V plánu je oživit mamuta srstnatého a vrátit jej zpět do sibiřské tundry. První mláďata by se mohla narodit do šesti let. Výzkumníci za tímto účelem porovnali genomy mamuta a jeho blízkého žijícího příbuzného, slona asijského. Zjistili, že mamut měl některé genetické varianty, které mu umožnily pobyt ve velmi chladném prostředí – hustou srst, silnou vrstvu tuku nebo zkrácené uši. Nyní proto plánují upravit buňky tak, aby mohli přepsat celý genom asijského slona. Pokud se to podaří, vloží odborníci jednu z „mamutích“ buněk do vajíčka asijského slona a celé embryo přenesou do dělohy náhradní sloní matky. Případná mláďata tedy nebudou kopie mamutů – půjde spíš o slona, který přežije velmi chladné podmínky tundry.

Následovat by mohl pták dodo a třeba i dinosauři. Profesorka a odbornice na molekulární paleontologii ze Severokarolínské státní univerzity Mary Schweitzerová ale upozorňuje, že oživit třeba Tyrannosaura rexe by bylo mnohem složitější. „Vědci třeba netuší, na kolika chromozomech byly jeho geny uspořádané. Pokud by tuhle hádanku rozluštili, musí ještě najít blízkého žijícího příbuzného, který by mohl být upraven tak, aby nesl dinosauří geny. Ptáci jsou sice vzdálenými příbuznými dinosaurů, ale například pštros by měl problém tyrannosauří mládě donosit,“ uvedla Schweitzerová. Necháme se tedy překvapit, zda se v budoucnu dočkáme obdoby filmového Jurského světa.

Zdroj: Radio Wave, The Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

Odborník odhalil, kde se nachází záhadný most z obrazu Mony Lisy

Téměř 500 tun zboží míří k potřebným. Sbírka potravin pomáhá i nadále

Venkovská dovolená? Vyrazte na Vysočinu a podpořte lokální farmáře

Vědci úspěšně vytvořili první 3D vytištěnou rybu na světě vypěstovanou v laboratoři

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…