Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mamuti nemusí být minulostí. Stane se Jurský svět realitou?

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Ve filmu Jurský svět jsme mohli vidět dinosaury a druhy, které již dávno vyhynuli. Nyní to vypadá, že by mohli znovu ožít. Biotechnologické společnosti a vědci se snaží znovu oživit některé vyhynulé živočichy. V budoucnu bychom se tak mohli těšit na setkání s mamuty nebo ptáky dodo. Informoval o tom server Radio Wave.

V plánu je oživit mamuta srstnatého a vrátit jej zpět do sibiřské tundry. První mláďata by se mohla narodit do šesti let. Výzkumníci za tímto účelem porovnali genomy mamuta a jeho blízkého žijícího příbuzného, slona asijského. Zjistili, že mamut měl některé genetické varianty, které mu umožnily pobyt ve velmi chladném prostředí – hustou srst, silnou vrstvu tuku nebo zkrácené uši. Nyní proto plánují upravit buňky tak, aby mohli přepsat celý genom asijského slona. Pokud se to podaří, vloží odborníci jednu z „mamutích“ buněk do vajíčka asijského slona a celé embryo přenesou do dělohy náhradní sloní matky. Případná mláďata tedy nebudou kopie mamutů – půjde spíš o slona, který přežije velmi chladné podmínky tundry.

Následovat by mohl pták dodo a třeba i dinosauři. Profesorka a odbornice na molekulární paleontologii ze Severokarolínské státní univerzity Mary Schweitzerová ale upozorňuje, že oživit třeba Tyrannosaura rexe by bylo mnohem složitější. „Vědci třeba netuší, na kolika chromozomech byly jeho geny uspořádané. Pokud by tuhle hádanku rozluštili, musí ještě najít blízkého žijícího příbuzného, který by mohl být upraven tak, aby nesl dinosauří geny. Ptáci jsou sice vzdálenými příbuznými dinosaurů, ale například pštros by měl problém tyrannosauří mládě donosit,“ uvedla Schweitzerová. Necháme se tedy překvapit, zda se v budoucnu dočkáme obdoby filmového Jurského světa.

Zdroj: Radio Wave, The Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

Antické sochy nebyly jen bílé, hýřily barvami

Když si jdou prasata zatrsat. Milují hudbu podobně jako lidé

Jaké je být čarodějem? Vyrazte na cestu Bradavickým expresem Harryho Pottera

Sucho trápí malé i velké. Zvířata potřebují zprostředkovat přístup k vodě

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…