Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Malý chlupáč vytvořil nový rekord v letu

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Netopýři jsou úchvatná stvoření. Jejich let je do značné míry specifický, díky čemuž byl mnoho let studován. Přesto se ukazuje, že je stále co objevovat. Nejnovější studie totiž ukazuje, jak málo toho ve skutečnosti víme o vzdálenostech, které mohou netopýři uletět.

Donedávna byla nejdelší zaznamenaná vzdálenost, kterou netopýr uletěl, 2 224 kilometrů. Šlo o trasu z Lotyšska do Španělska. Nyní vědci zaznamenali dalšího netopýra, který překročil tento rekord asi o 260 kilometrů. Ten se vydal z Ruska do Francie. Je přitom docela možné, že zvíře cestovalo ještě dál. „Je to velké překvapení,“ uvedl hlavní autor studie doktor Denis Vasenkov z Ruské akademie věd. „Mysleli jsme, že naši netopýři migrují do zemí jihovýchodní Evropy a dalších sousedních zemí, nikoli do Francie,“ dodal.

Vědci si nejsou jisti, proč netopýr cestoval tak daleko. Nyní si lámou hlavu tím, zda skutečně tato zvířata létají cílěně takto dlouhé vzdálenosti, nebo tento konkrétní jedinec pouze zabloudil. Chystají proto výzkum, který by mohl zahrnout použití GPS lokátorů na netopýrech, díky čemuž by došlo k podrobnějšímu sledování pohybu a tras netopýrů.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth

Související články

Zaručeně zlepší den

Další norský archeologický objev – 1 200 let starý meč

Změna v solárních panelech na polích – nemusí jen zabírat místo, mohou se u nich pěstovat plodiny

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Vědci jako první na světě vytvářejí ekologický cement z řas

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…