Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Malý chlupáč vytvořil nový rekord v letu

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Netopýři jsou úchvatná stvoření. Jejich let je do značné míry specifický, díky čemuž byl mnoho let studován. Přesto se ukazuje, že je stále co objevovat. Nejnovější studie totiž ukazuje, jak málo toho ve skutečnosti víme o vzdálenostech, které mohou netopýři uletět.

Donedávna byla nejdelší zaznamenaná vzdálenost, kterou netopýr uletěl, 2 224 kilometrů. Šlo o trasu z Lotyšska do Španělska. Nyní vědci zaznamenali dalšího netopýra, který překročil tento rekord asi o 260 kilometrů. Ten se vydal z Ruska do Francie. Je přitom docela možné, že zvíře cestovalo ještě dál. „Je to velké překvapení,“ uvedl hlavní autor studie doktor Denis Vasenkov z Ruské akademie věd. „Mysleli jsme, že naši netopýři migrují do zemí jihovýchodní Evropy a dalších sousedních zemí, nikoli do Francie,“ dodal.

Vědci si nejsou jisti, proč netopýr cestoval tak daleko. Nyní si lámou hlavu tím, zda skutečně tato zvířata létají cílěně takto dlouhé vzdálenosti, nebo tento konkrétní jedinec pouze zabloudil. Chystají proto výzkum, který by mohl zahrnout použití GPS lokátorů na netopýrech, díky čemuž by došlo k podrobnějšímu sledování pohybu a tras netopýrů.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth

Související články

Zaručeně zlepší den

Byl na Marsu oceán? Podle vědců ano

Čtyřdenní pracovní týden: Které země jej přijaly a jaké mají výsledky?

Z mimiky obličeje vědci zjistí, zda trpíte Parkinsonem

Svatý Mikuláš se uměl teleportovat i rozčílit. Seznamte se s mýty ze starých rukopisů

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…