Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

M&A a hry: příběh o investicích, převodech a nových trendech

fordatagroup.com

Herní průmysl, který už od let posouvá hranice technologie a zábavy, stejně jako jiné odvětví, je náchylný ke změnám. V dynamickém světě M&A se tento sektor ukazuje být místem s vlastní sadou trendů, výzev, ale také příležitostí. Druhý čtvrtletí roku 2023 je okamžikem srážky mnoha faktorů, které odhalily odolnost a schopnost rychlé adaptace tohoto segmentu.

Plynulé investice

Cesta herního průmyslu v nedávné době byla nepředvídatelná. První čtvrtletí roku 2023, které bylo ovlivněno obdobím ochlazení po intenzivním růstu během pandemie, přineslo významný pokles investic v tomto odvětví po celém světě. Podle analýzy agentury DDM činila celková hodnota investic 755,2 milionu USD v 144 transakcích, což představuje výrazný pokles ve srovnání s předchozími čtvrtletími. Tyto čísla však naznačují spíše změnu než stagnaci. Pokles investic o téměř 40,7 % oproti předchozímu čtvrtletí může signalizovat zralost trhu, kde účastníci jsou nyní opatrnější a selektivnější ve svých volbách.

Dominance mobilních platforem, které tvořily 15 % investic do her v prvním čtvrtletí roku 2023, naznačuje změny v preferencích hráčů. I když se toto procento může zdát relativně malé, nelze ignorovat rostoucí popularitu mobilních her. Investoři jako Magic Eden, BITKRAFT Ventures a Play Ventures projevují aktivní zájem o mobilní hry.

Dynamika M&A

Zatímco investice prošly změnou, fúze a převody se ocitly na opačném pólu. V oblasti M&A byl v prvním čtvrtletí zaznamenán významný pokles, a to až o 91,9 % (415 milionů USD ve 40 transakcích). Tyto čísla však nemusí plně odrážet celý kontext, protože 93 % těchto transakcí nebylo zveřejněno ve smyslu hodnoty. Tento trend naznačuje trh, který se sám přizpůsobuje, a firmy se snaží získávat aktiva diskrétně, zároveň opatrně manévrovat na se měnícím trhu.

Noví hráči vs. zkušení hráči

Zpráva „Drake Star Global Gaming Market Report“ výborně zachycuje aspekty tohoto se měnícího se krajinu. Zatímco počet soukromých finančních transakcí v druhém čtvrtletí klesl o 7 %, celkový stav finanční činnosti zůstává nedotčen a odvětvoví odborníci, jako je například Michael Metzger, partner v Drake Star, zdůrazňují, že stále existují rozvojové a investiční příležitosti.

Bitkraft Ventures se stává novým lídrem, který uzavřel až 15 transakcí v první polovině roku 2023. Na trhu se objevil také zcela nový silný hráč: Savvy Games Group. Tato skupina s fondu o hodnotě 38 miliard dolarů vstupuje do mezery způsobené restrukturalizací a přestávkou v investicích Embracer. Zájem Savvy o převzetí firem a menšinové investice do gigantů, jako jsou EA a Nintendo, odráží jejich ambice a zároveň schopnost adaptace celého odvětví.

Zdroj: Freepik.com

Situace na domácím trhu (Polsko)

Polsko se stalo významným hráčem na světovém herním trhu již před časem. Místní produkce jako Zaklínač nebo CyberPunk 2077 jsou na rtech celého herního světa. Hry CD Projekt už vynesly téměř miliardu zlotých a prodaly celkem 75 milionů kopií. Další polská studia, jako Forever Entertainment, zaznamenala patnáctinásobný růst příjmů během pěti let a dosáhla 10 milionů eur. S úspěchem souvisí také rozsah zaměstnanosti – polský herní průmysl zaměstnává více než 15 300 vývojářů, což ho řadí na druhé místo v Evropě hned po Velké Británii. K úspěchu určitě přispívá relativně nízká zdanění, jako jsou daňové úlevy na výzkum, IP Box a daňová úleva IP Box.

Polské hry jsou populární na přední platformě Steam, obsazují druhé místo na seznamu přání uživatelů a tvoří až 15,2 % seznamu 200 nejočekávanějších her. Polský herní průmysl se rychle rozvíjí a upoutává pozornost po celém světě, včetně investičních subjektů. Je otázkou času, kdy uslyšíme o velkých transakcích v polském herním průmyslu.

Pohled do budoucnosti

Směs vzestupů a pádů v oblasti fúzí a převodů v herním průmyslu nás nutí zkoumat budoucnost. Přizpůsobení cen veřejných akcií her k celkovým výsledkům trhu, spolu s schválením FTC pro převzetí Activision Blizzard společností Microsoft, přináší velkou dávku optimismu pro předpovědi v nadcházejících měsících. Tato obrovská transakce může potenciálně snížit nejistotu investorů a otevřít cestu k ještě větším transakcím v nadcházejících čtvrtletích.

Prognózy společnosti Drake Star jsou také slibné a předpokládají, že koncem roku 2023 nebo na začátku roku 2024 budou k dispozici více příležitostí pro veřejné emise akcií (IPO). Jak firmy v herním průmyslu přizpůsobují své plány širšímu trhu, mohou tyto příležitosti sloužit jako katalyzátor pro start-upy na pozdějších stádiích, které hledají financování.

Závěr

Krajina fúzí a převodů v herním průmyslu prochází změnami a přizpůsobuje se jak vnitřní dynamice, tak vnějším vlivům. Změny pozorované v investicích a převodech naznačují, že trh se nachází v období dozrávání po historickém rozmachu během pandemie. Ačkoli celkové zpomalení může působit jako zastavení, jedná se spíše o důkaz odolnosti průmyslu a schopnosti znovu kalibrovat své úsilí pro udržitelný růst.

S rozvojem začínajících firem a přepracováním strategií odvětvových gigantů se odvětví her stále jeví jako atraktivní. S hráči jako Bitkraft Ventures a Savvy Games Group na špici a dynamikou odvětví, jako jsou mobilní hry, které přitahují pozornost investorů, bude herní průmysl pokračovat ve své cestě jako síla transformace ve světě fúzí a převodů.

Zaručeně zlepší den

„Málokdo vidí, co vše musí malý farmář obětovat. Přesto jsem v této práci našla smysl života,“ říká zakladatelka permakulturní farmy Simona Hrochová 

V USA budují největší most pro divokou zvěř na světě

Letní čtení: 5 knižních tipů, které si nesmíte nechat ujít

Zahradničení výrazně zlepšuje kvalitu spánku u dospělých

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…