Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lze přeměnit jakoukoliv krevní skupinu na nulu? Nový objev usnadní krevní transfuze

Ilustrační foto: Depositphotos

Krevní skupinu nula vědci a lékaři nazývají univerzálním dárcem, protože je jedinou skupinou, která může být transplantována komukoliv bez rizika života ohrožující imunitní reakce. S myšlenkou přeměny ostatních krevních skupin na nulu si proto vědci pohrávají již od roku 1980, zatím se ale nepodařilo mechanismus odhalit.

Vědecký tým z Univerzity v Britské Kolumbii však nyní přiblížil zdravotnictví o mílový krok blíže k cíli. Jednotlivé krevní skupiny se liší ve struktuře a složení cukrů na povrchu červených krvinek. Každá skupina kromě nuly má tak své specifické markery neboli antigeny, které po podání člověku s odlišnou krevní skupinou vyvolají silnou autoimunitní reakci.

Výzkumníci nyní objevili v lidském střevě bakterii, jejíž enzymy dokážou rozštěpit cukry na povrchu krvinek, a zbavit tak krev specifických markerů. Tímto způsobem lze přeměnit kteroukoliv krevní skupinu na nulu, která je ve zdravotnictví dlouhodobě nedostatkovým zbožím. Metodu je ale ještě třeba podrobit řadě různých testů. „Než budeme moci využít enzym v praxi, je třeba provést další úpravy, abychom si byli jistí, že enzym skutečně zničí markery beze zbytku,“ uvedl vedoucí studie zveřejněné v časopise Journal of the American Chemical Society Stephen Withers.

Zdroj: University of British Columbia, Big Think

Související články

Zaručeně zlepší den

Největší a nejmodernější porodnice v ČR bude v Brně

Muži by měli močit vsedě. Je to lepší, tvrdí vědci

Objev v Moravském krasu. Nachází se tam další dosud nepoznané stovky metrů chodeb a jeskyně

Jak vypadal Titanic uvnitř? Byly zveřejněny unikátní záběry z roku 1986

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…