Krevní skupinu nula vědci a lékaři nazývají univerzálním dárcem, protože je jedinou skupinou, která může být transplantována komukoliv bez rizika života ohrožující imunitní reakce. S myšlenkou přeměny ostatních krevních skupin na nulu si proto vědci pohrávají již od roku 1980, zatím se ale nepodařilo mechanismus odhalit.
Vědecký tým z Univerzity v Britské Kolumbii však nyní přiblížil zdravotnictví o mílový krok blíže k cíli. Jednotlivé krevní skupiny se liší ve struktuře a složení cukrů na povrchu červených krvinek. Každá skupina kromě nuly má tak své specifické markery neboli antigeny, které po podání člověku s odlišnou krevní skupinou vyvolají silnou autoimunitní reakci.
Výzkumníci nyní objevili v lidském střevě bakterii, jejíž enzymy dokážou rozštěpit cukry na povrchu krvinek, a zbavit tak krev specifických markerů. Tímto způsobem lze přeměnit kteroukoliv krevní skupinu na nulu, která je ve zdravotnictví dlouhodobě nedostatkovým zbožím. Metodu je ale ještě třeba podrobit řadě různých testů. „Než budeme moci využít enzym v praxi, je třeba provést další úpravy, abychom si byli jistí, že enzym skutečně zničí markery beze zbytku,“ uvedl vedoucí studie zveřejněné v časopise Journal of the American Chemical Society Stephen Withers.
Zdroj: University of British Columbia, Big Think
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké
Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…