Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lze přeměnit jakoukoliv krevní skupinu na nulu? Nový objev usnadní krevní transfuze

Ilustrační foto: Depositphotos

Krevní skupinu nula vědci a lékaři nazývají univerzálním dárcem, protože je jedinou skupinou, která může být transplantována komukoliv bez rizika života ohrožující imunitní reakce. S myšlenkou přeměny ostatních krevních skupin na nulu si proto vědci pohrávají již od roku 1980, zatím se ale nepodařilo mechanismus odhalit.

Vědecký tým z Univerzity v Britské Kolumbii však nyní přiblížil zdravotnictví o mílový krok blíže k cíli. Jednotlivé krevní skupiny se liší ve struktuře a složení cukrů na povrchu červených krvinek. Každá skupina kromě nuly má tak své specifické markery neboli antigeny, které po podání člověku s odlišnou krevní skupinou vyvolají silnou autoimunitní reakci.

Výzkumníci nyní objevili v lidském střevě bakterii, jejíž enzymy dokážou rozštěpit cukry na povrchu krvinek, a zbavit tak krev specifických markerů. Tímto způsobem lze přeměnit kteroukoliv krevní skupinu na nulu, která je ve zdravotnictví dlouhodobě nedostatkovým zbožím. Metodu je ale ještě třeba podrobit řadě různých testů. „Než budeme moci využít enzym v praxi, je třeba provést další úpravy, abychom si byli jistí, že enzym skutečně zničí markery beze zbytku,“ uvedl vedoucí studie zveřejněné v časopise Journal of the American Chemical Society Stephen Withers.

Zdroj: University of British Columbia, Big Think

Související články

Zaručeně zlepší den

Plzeňské pivo si vychutnáme ze skla. Prazdroj skončil s PET lahvemi

Co pozitivního přinesla pandemie duševnímu zdraví?

Jak prospět svému zdraví? Pijte zelený čaj

Probiotika pomohou vinicím vyčerpaným suchem

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …