Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lidé by již neměli platit autorské poplatky za lidové písně

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Podle rozhodnutí Senátu mají být zrušeny autorské poplatky za produkci folklorních písní, jejichž autor je neznámý. Horní komora zrušení schválila na začátku letošního roku v rámci novely autorského zákona.

Novela se mimo jiné zabývá sjednocením lhůty pro oznamování kulturních akcí a jejich programu autorskému svazu. V současné době se čeká, až návrh posoudí vláda a sněmovna.

Novela by měla usnadnit pořádání kulturních a společenských akcí těm pořadatelům, jejichž hudebníci na večírcích a plesech hrají pouze skladby lidové hudby a od neznámých autorů. Lidé by tak už nemuseli oznamovat jejich program autorskému svazu. „Lidová písnička si nezaslouží, aby na ní kdokoli parazitoval,“ vyjádřil se k tématu iniciátor novely Ivo Valenta, jenž návrh v Senáru obhajoval v košili ze slováckého kroje.

Dalším bodem novely je například sjednocení lhůty pro oznámení společenských akcí a jejich programu. Nově by pořadatelé měli akci oznamovat Ochrannému svazu autorskému patnáct dní dopředu, přičemž v současné době se jedná o dvacet dní při oznámení akce a deset dní při oznámení programu. Návrh novely nyní putuje ke schválení vládě a do sněmovny.

Zdroj: ČTK

Související články

Společnost

V Evropské unii ubývá pirátů. Lidé je už tolik nepodporují

Zaručeně zlepší den

Čerpejte příspěvky státu. Pomůže vám uhradit zateplení nebo nová okna

Co jsou houbová města a mohla by vyřešit čínskou vodní krizi?

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Revoluce ve zdravotnictví. Vědci umí vypěstovat krev v laboratoři

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …