Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lidé by již neměli platit autorské poplatky za lidové písně

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Podle rozhodnutí Senátu mají být zrušeny autorské poplatky za produkci folklorních písní, jejichž autor je neznámý. Horní komora zrušení schválila na začátku letošního roku v rámci novely autorského zákona.

Novela se mimo jiné zabývá sjednocením lhůty pro oznamování kulturních akcí a jejich programu autorskému svazu. V současné době se čeká, až návrh posoudí vláda a sněmovna.

Novela by měla usnadnit pořádání kulturních a společenských akcí těm pořadatelům, jejichž hudebníci na večírcích a plesech hrají pouze skladby lidové hudby a od neznámých autorů. Lidé by tak už nemuseli oznamovat jejich program autorskému svazu. „Lidová písnička si nezaslouží, aby na ní kdokoli parazitoval,“ vyjádřil se k tématu iniciátor novely Ivo Valenta, jenž návrh v Senáru obhajoval v košili ze slováckého kroje.

Dalším bodem novely je například sjednocení lhůty pro oznámení společenských akcí a jejich programu. Nově by pořadatelé měli akci oznamovat Ochrannému svazu autorskému patnáct dní dopředu, přičemž v současné době se jedná o dvacet dní při oznámení akce a deset dní při oznámení programu. Návrh novely nyní putuje ke schválení vládě a do sněmovny.

Zdroj: ČTK

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.