Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Líbání ve virtuální realitě je konečně zde. Obsahuje haptiku v reálném čase

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Virtuální realita má za sebou v posledních letech dlouhou a pestrou cestu, kdy přinášela neskutečná prostředí a nebývalé zážitky. Vědci však znovu otevřeli kapitolu týkající se snahy vytvořit adekvátní simulaci nejcennějších dotyků, jako je například líbání.

Skupině zvané Future Interfaces Group z univerzity Carnegie Mellon se podařilo vylepšit standardní soupravu užívanou pro virtuální realitu, aby dokázala vyvolat pocit doteku na obličeji svého nositele – konkrétně polibku na ústa – bez přidání jakýchkoli součástek, které by skutečně pokrývaly oblast rtů. Dosáhli toho pomocí ultrazvukových měničů.

Vědci na svých webových stránkách uvedli, že s pomocí ultrazvukových měničů zaměřují vzduchem přenášené akustické energie na rty a do úst, čímž se vytváří pocity, jako jsou klepání a nepřetržité vibrace, které lze animovat podél libovolných 3D cest. Kromě rtů jsou tyto jednotlivé efekty cítit i na zubech a jazyku. Ve spojení s koordinovanou grafickou zpětnou vazbou jsou efekty velice přesvědčivé a zážitek téměř realistický.

Skupina uvádí, že je to první aplikace svého druhu. „Zatímco haptika ve vzduchu pomocí ultrazvukových fázovaných polí není novinkou, jsme první, kdo integruje technologii do náhlavní soupravy pro použití v ústech a prozkoumává bohatý aplikační prostor,“ dodali vědci na webu.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Sportovci a umělci zaujali porotu. Nejšikovnější děti z Česka získaly ocenění

Proběhl 26. ročník závodu psích spřežení Šediváčkův Long

Dospívající, kteří prožijí pocit lásky, vyrůstají ve zdravé dospělé, zjistili vědci

Loono radí, jaké preventivní prohlídky letos podstoupit

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…