Virtuální realita má za sebou v posledních letech dlouhou a pestrou cestu, kdy přinášela neskutečná prostředí a nebývalé zážitky. Vědci však znovu otevřeli kapitolu týkající se snahy vytvořit adekvátní simulaci nejcennějších dotyků, jako je například líbání.
Skupině zvané Future Interfaces Group z univerzity Carnegie Mellon se podařilo vylepšit standardní soupravu užívanou pro virtuální realitu, aby dokázala vyvolat pocit doteku na obličeji svého nositele – konkrétně polibku na ústa – bez přidání jakýchkoli součástek, které by skutečně pokrývaly oblast rtů. Dosáhli toho pomocí ultrazvukových měničů.
Vědci na svých webových stránkách uvedli, že s pomocí ultrazvukových měničů zaměřují vzduchem přenášené akustické energie na rty a do úst, čímž se vytváří pocity, jako jsou klepání a nepřetržité vibrace, které lze animovat podél libovolných 3D cest. Kromě rtů jsou tyto jednotlivé efekty cítit i na zubech a jazyku. Ve spojení s koordinovanou grafickou zpětnou vazbou jsou efekty velice přesvědčivé a zážitek téměř realistický.
Skupina uvádí, že je to první aplikace svého druhu. „Zatímco haptika ve vzduchu pomocí ultrazvukových fázovaných polí není novinkou, jsme první, kdo integruje technologii do náhlavní soupravy pro použití v ústech a prozkoumává bohatý aplikační prostor,“ dodali vědci na webu.
Zdroj: Interesting Engineering
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole
Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…