Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Letošním nejlepším místem pro život je Plzeňský kraj

V letošním ročníku soutěže Nejlepší místo pro život obsadil první místo Plzeňský kraj. Mezi nejdůležitější faktory, které o jeho vítězství rozhodly, patří kvalitní péče o děti a dobrá úroveň vzdělávání.

Plzeňský kraj se kromě toho může pyšnit druhou nejnižší nezaměstnaností v porovnání s ostatními kraji, kladně bylo hodnoceno i snížení množství drogově závislých a zvětšení počtu policejních hlídek. Lidé na Plzeňsku také produkují v celorepublikovém srovnání nejméně odpadu a jsou šetrní k životnímu prostředí.

Výzkum však upozorňuje i na oblasti, v nichž má daný region prostor ke zlepšení. V případě Plzeňského kraje se jedná zejména o oblast infrastruktury a problém míry nezaměstnanosti lidí s postižením.

Na druhém místě se umístilo Hlavní město Praha. Největší výhodou je podle průzkumu výše průměrné mzdy, kvalitní zdravotní péče, možnosti vzdělávání a kulturního vyžití. Mezi ostatními kraji byla Praha nejlepší i co se dopravní dostupnosti a celkové infrastruktury týče. Slabým místem je naopak bezpečnost, množství drogově závislých a znečištěné životní prostředí.

Třetí místo obsadil Královehradecký kraj. Kromě dobré zdravotní a sociální péče zde žije nejvíce dárců krve, zvyšuje se počet dobrovolných hasičů a lidé s postižením mohou bez problémů regionem cestovat. Pozitivně byla také hodnocena kultura, která je pro Královehradecký kraj silným tématem. Kraj má naopak rezervy v oblasti pracovních míst a péče o děti.

Nejlepší místo pro život je součástí dlouhodobého srovnávacího výzkumu, jehož hlavním cílem je mapovat úroveň životních podmínek v jednotlivých krajích a iniciovat diskusi o hodnotách, které obyvatelé České republiky vyznávají. Výzkum vyhodnocuje data ze tří základních pilířů – objektivních nezávislých zdrojů, názorů kolegia a průzkumu mezi 1400 respondenty. Kolegium je složeno z významných osobností z různých sfér, pokud jde o samotné respondenty, výzkum probíhá prostřednictvím podrobného písemného dotazníku a zajímá se o spokojenost obyvatel daného regionu.

Kraje jsou hodnoceny prostřednictvím 54 kritérií seskupených do 8 oblastí. Vedle péče o děti se hodnotí se také zdravotnictví, sociální sféra, pracovní podmínky, kupní síla, volnočasové aktivity, turistický ruch, rozvoj infrastruktury, bezpečnost, občanská společnost a tolerantnost a ekologie a příroda.

Výsledné pořadí krajů za rok 2014

1. Plzeňský kraj

2. Hlavní město Praha

3. Královéhradecký kraj

4. Jihočeský kraj

5. Pardubický kraj

6. Liberecký kraj

7. Jihomoravský kraj

8. Zlínský kraj

9. Kraj Vysočina

10. Karlovarský kraj

11. Olomoucký kraj

12. Moravskoslezský kraj

13. Středočeský kraj

14. Ústecký kraj

 

FOTO: czechtour.net

Irena Poláková

Související články

Zaručeně zlepší den

Nemusíte běhat maratony. Zrychlit metabolismus sedavých lidí umí i jediná fyzická aktivita

Pražský hrad je hvězdou Instagramu. Porazil konkurenci z celého světa

O krásných duších ve škaredých tělech. Češi připravují animovaný film o hovínkách

Nahradí jednorázové plasty i polystyren. Český start-up vyvinul ekologický materiál z podhoubí

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…