Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Léto bez nepříjemného potu. Pražany v ulicích osvěží nová mlžítka

Mlžítka opět míří do ulic metropole. Foto: se svolením společnosti Pražské vodovody a kanalizace

S přípravami na teplé letní dny česká metropole neotálí. Do pražských ulic se vracejí mlžící zařízení, která ve svém bezprostředním okolí dovedou pocitově snížit teplotu vzduchu, zvýšit vlhkost a snížit prašnost.

Od začátku května jsme nainstalovali již šest mlžítek, čtyři ve druhé městské části a dvě v Praze 11. Do konce června máme v plánu do ulic rozmístit dalších devatenáct zařízení v různých částech metropole,“ informovala koordinátorka projektu za Pražské vodovody a kanalizace Marcela Segeťová. Už v loňském roce mohli Pražané spatřit 21 mlžítek a letos se jejich množství ještě navýší.

Mlžítka mají tvar opláštěného oválného nástavce ve tvaru brčka. Autory designu jsou Štěpán Barták a Eva Šťásková z pražského EP studia. Cílem zařízení je nejen přispět k osvěžení kolemjdoucích, ale také ochladit městská prostranství. Zejména ve velkých městech totiž v létě vznikají extrémní tepelné ostrovy s mnohem vyšší teplotou než v přírodě. Kapky emitované z mlžítka absorbují část tepla blízkého okolí a využijí ho k přeměně vody na páru. Přirozeně tak dochází k ochlazování vzduchu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…