Už příští rok se Ostrava bude moci pyšnit titulem města, které disponuje mezinárodním letištěm s navazujícím železničním spojením. Stavba terminálu, tří kilometrů tratě ze Sedlnic na letiště a silniční nadjezd bude stát více než půl miliardy, konkrétně 579 milionů. 15 procent částky ze svého rozpočtu zaplatí Moravskoslezský kraj, zbývajících 85 procent bude hrazeno z prostředků Evropské unie.
Ostrava se tak stane prvním městem České republiky, které bude mít mezinárodní letiště napojené na železnici. Tento trend je zcela běžný ve většině světových metropolí. K dokončení stavby má dojít na konci roku 2014. Poté bude následovat zkušební provoz. Od 13. dubna začnou vlaky jezdit podle schváleného jízdního řádu. Tak lze v kostce shrnout informace Miroslavy Chlebounové z kanceláře hejtmana Moravskoslezského kraje.
Cestující se z centra Ostravy na letiště Leoše Janáčka dostanou zhruba za půl hodiny. Stejně je tomu i v současnosti v případě jízdy autobusem. Cesta vlakem je však oproti tomu mnohem pohodlnější. Trasa povede z Bohumína přes Ostravu, Studénku a Sedlnice až k letišti. Vlaky budou jezdit ve dvou až tříhodinových intervalech. V jednom směru jich během dne pojede devět, stejně jako ve směru opačném.
Prozatím vše nasvědčuje faktu, že vlaky nebudou plně obsazené. V minulém roce odbavilo letiště v průměru 710 lidí denně, což je pro naplnění všech spojů málo. Moravskoslezský kraj má ale jiný záměr, než je návrat investice. Usiluje, aby se letiště stalo komplexní dopravní infrastrukturou nadregionálního významu. Současně je s využitím železnice počítáno i využitím průmyslové zóny Mošnov, která se má v budoucnu rozšiřovat. Variantu cesty vlakem tedy budou moci zvážit i lidé, kteří v rozšířené průmyslové zóně získají novou práci.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě
Propadají vaše děti často nudě a tvrdí, že nemají co dělat? Někdy může být těžké nepodlehnout a…