Létáte, ale máte výčitky svědomí kvůli přírodě? Spočítejte si, kolik po každém letu vysadit stromů

Zdroj fotografie: Pexels

Často létáte, ale máte výčitky kvůli své ekologické stopě? Podobný „stud z létání“, v originále „flygskam“, trápil i Matthíase Pálla Gissurarsona z Islandu. Rozhodl se proto spočítat, kolik by bylo potřeba vysadit stromů, aby kompenzoval množství vypouštěného oxidu uhličitého. Jeho kalkulačku nyní může jednoduše využít každý, kdo se chce revanšovat planetě.

„Kupoval jsem si letenku do Spojených států a zjistil, že tato letecká společnost neuvádí, kolik uhlíku se při letu uvolní do vzduchu,“ vzpomíná Matthías na zrod myšlenky. Ačkoli stále více aerolinií nabízí jako službu možnost připlatit si za kompenzaci vypouštěného oxidu uhličitého, je i tak pořád dost jiných, které s něčím takovým nepočítají.

A právě pro takové případy je určena Matthíasova aplikace. Stačí jen na této webové stránce zadat číslo letu a dozvíte se, kolik galonů CO2 se v jeho průběhu vypustí do vzduchu celkově, kolik kilogramů to dělá na osobu a především kolik stromů byste měli po přistání zasadit. Například v případě letu z Prahy do islandského Keflavíku to činí 1,8 stromu.

Zdroj: Wave.rozhlas.cz

Autor článku

Anna Silná