Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Letadla, která nepotřebují letiště, mohou být revolucí v cestování

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Letouny nové generace, které se obejdou bez letiště, začínají pronikat do veřejné sféry cestování. Stroji schopnými kolmého přistání i startu se zabývají hned tři samostatné projekty, přičemž první letadla typu VTOL by se ve vzduchu mohla objevit již v roce 2017.

Soukromé letouny typu VTOL (Vertical Také-Off and Landing) přináší revoluci do oblasti civilního létání. Letadla nové generace jsou totiž schopna kolmého přistání i startu, aniž by byla potřeba rozjezdové runwaye. Ovládají přitom i následný pojezd do garáže sloužící jako hangár. Princip vertikálního letu a tzv. visení ve vzduchu byly dosud používány výhradně pro vojenské účely, díky neustálému vývoji leteckého průmyslu však přišla příhodná doba na aplikaci tohoto modelu také ve veřejné sféře.

Woman walking in airport with hand luggage suitcaseO prvenství v této oblasti usiluje Jeffrey Pino, místopředseda představenstva denverského výrobce letadel XTI Aircarft, který své nápady již prezentoval na papíře a pomocí počítačových animací. Předpokládané technické parametry letounu již nyní naznačují jeho mimořádné vlastnosti – schopnost plynulého přechodu ze svislého letu na kolmý, rychlost letu 650 km za hodinu ve výšce 10 kilometrů, nízký profil kabiny posádky nebo tenký „žraločí“ ocas.

Kromě Pinose se o rozšíření letounů typu VTOL snaží další dva subjekty. Anglo-italské konsorcium AugustaWestland má na svém kontě již dokonce dva prototypy nazvané AW609 TiltRotor, přestože ty nenabízejí takovou rychlost ani výšku letu jako ty od XTI Aircarft. Plánuje se, že nové stroje by mohly vzlétnout už za dva roky.

Za třetím projektem označovaným jako Oliver VTOL stojí Američan Richard Oliver, který je otcem Hexaplánu, zhmotněného v počítačových simulacích a vizualizacích. V brzké budoucnosti se tedy můžeme těšit na jednodušší, méně komplikované a tedy příjemnější cestování letadlem.

Zdroj: aktualne.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

McCartney z Beatles se po padesáti letech shledal s ukradenou kytarou

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…