Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lepší než dezinfekce. Speciální fólie zabrání v MHD šíření koronaviru

Liberec je prvním městem v Česku, kde budou jezdit autobusy a tramvaje polepené ochrannou fólií. Zdroj fotografie: Jiří Částka

Liberec zavádí nová opatření, která pomůžou zamezit šíření koronaviru. Inspirovat se od tamního dopravního podniku mohou ostatní města v České republice. Stačí speciální antimikrobiální fólií pokrýt dotykové plochy.

Fólie Coversafe bude v Liberci instalovaná na nejvíce využívaná místa, jako jsou dveřní tyče, prostorová madla a dotykové displeje. Průběžně by měla likvidovat až 99,9 procent všech virů a bakterií. Liberec je tak prvním městem v Česku, které bude takto komplexně řešit ochranu cestujících. Fólii najdou cestující ve stovce tramvají a autobusů. „Do bezpečnosti našich cestujících investujeme průběžně. Od vypuknutí pandemie pravidelně ošetřujeme vozidla ozónem a dotykové plochy a madla čistíme dezinfekcí nad rámec běžného úklidu. Toto opatření nyní nahrazujeme systémovějším řešením v podobě aplikace antimikrobiální fólie,“ uvedl předseda představenstva Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou Michal Zděnek. Polepení jednoho vozu vyjde na dva a půl tisíce korun.

Jednání o využití fólie probíhají i v Hradci Králové. Zdroj fotografie: Jiří Částka

Antimikrobiální samolepicí fólii Coversafe již od listopadu testovali v tramvaji číslo 39. „Technologie je založena na působení mikrosfér zinku, tedy na přírodní bázi. Mikrosféry reagují se vzdušnou vlhkostí a vytvářejí volné radikály, které na bázi oxidace likvidují membrány virů a bakterií. Nejnovější atest nám potvrdil, že prokazatelně ničí přímo SARS-Cov-2 způsobující onemocnění COVID-19,“ vysvětlil Alex Reynelt z české pobočky francouzské společnosti Gergonne, která fólii Coversafe vyvinula.

Související články

Zaručeně zlepší den

Festival EKOFILM se blíží, Česko do něj přichází s novými dokumenty

Hlazení psů může zlepšit vaše zdraví

Ve světovém žebříčku nejlepších vysokých škol je i šest českých

Opojná moc parfémů. Dokážou ovlivnit naši náladu, energii i sympatie k druhým

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…