Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lepší než dezinfekce. Speciální fólie zabrání v MHD šíření koronaviru

Liberec je prvním městem v Česku, kde budou jezdit autobusy a tramvaje polepené ochrannou fólií. Zdroj fotografie: Jiří Částka

Liberec zavádí nová opatření, která pomůžou zamezit šíření koronaviru. Inspirovat se od tamního dopravního podniku mohou ostatní města v České republice. Stačí speciální antimikrobiální fólií pokrýt dotykové plochy.

Fólie Coversafe bude v Liberci instalovaná na nejvíce využívaná místa, jako jsou dveřní tyče, prostorová madla a dotykové displeje. Průběžně by měla likvidovat až 99,9 procent všech virů a bakterií. Liberec je tak prvním městem v Česku, které bude takto komplexně řešit ochranu cestujících. Fólii najdou cestující ve stovce tramvají a autobusů. „Do bezpečnosti našich cestujících investujeme průběžně. Od vypuknutí pandemie pravidelně ošetřujeme vozidla ozónem a dotykové plochy a madla čistíme dezinfekcí nad rámec běžného úklidu. Toto opatření nyní nahrazujeme systémovějším řešením v podobě aplikace antimikrobiální fólie,“ uvedl předseda představenstva Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou Michal Zděnek. Polepení jednoho vozu vyjde na dva a půl tisíce korun.

Jednání o využití fólie probíhají i v Hradci Králové. Zdroj fotografie: Jiří Částka

Antimikrobiální samolepicí fólii Coversafe již od listopadu testovali v tramvaji číslo 39. „Technologie je založena na působení mikrosfér zinku, tedy na přírodní bázi. Mikrosféry reagují se vzdušnou vlhkostí a vytvářejí volné radikály, které na bázi oxidace likvidují membrány virů a bakterií. Nejnovější atest nám potvrdil, že prokazatelně ničí přímo SARS-Cov-2 způsobující onemocnění COVID-19,“ vysvětlil Alex Reynelt z české pobočky francouzské společnosti Gergonne, která fólii Coversafe vyvinula.

Související články

Z domova

Praha 2 rozdává místním dezinfekci na ruce

Inspirace

Noví studenti Západočeské univerzity budou mít MHD zdarma

Inspirace

Evropský týden mobility i letos prosazuje ekologičtější způsob přepravy lidí

Společnost

Nové klimatizované tramvaje se zásuvkami USB křižují Olomouc

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu