Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lepší než dezinfekce. Speciální fólie zabrání v MHD šíření koronaviru

Liberec je prvním městem v Česku, kde budou jezdit autobusy a tramvaje polepené ochrannou fólií. Zdroj fotografie: Jiří Částka

Liberec zavádí nová opatření, která pomůžou zamezit šíření koronaviru. Inspirovat se od tamního dopravního podniku mohou ostatní města v České republice. Stačí speciální antimikrobiální fólií pokrýt dotykové plochy.

Fólie Coversafe bude v Liberci instalovaná na nejvíce využívaná místa, jako jsou dveřní tyče, prostorová madla a dotykové displeje. Průběžně by měla likvidovat až 99,9 procent všech virů a bakterií. Liberec je tak prvním městem v Česku, které bude takto komplexně řešit ochranu cestujících. Fólii najdou cestující ve stovce tramvají a autobusů. „Do bezpečnosti našich cestujících investujeme průběžně. Od vypuknutí pandemie pravidelně ošetřujeme vozidla ozónem a dotykové plochy a madla čistíme dezinfekcí nad rámec běžného úklidu. Toto opatření nyní nahrazujeme systémovějším řešením v podobě aplikace antimikrobiální fólie,“ uvedl předseda představenstva Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou Michal Zděnek. Polepení jednoho vozu vyjde na dva a půl tisíce korun.

Jednání o využití fólie probíhají i v Hradci Králové. Zdroj fotografie: Jiří Částka

Antimikrobiální samolepicí fólii Coversafe již od listopadu testovali v tramvaji číslo 39. „Technologie je založena na působení mikrosfér zinku, tedy na přírodní bázi. Mikrosféry reagují se vzdušnou vlhkostí a vytvářejí volné radikály, které na bázi oxidace likvidují membrány virů a bakterií. Nejnovější atest nám potvrdil, že prokazatelně ničí přímo SARS-Cov-2 způsobující onemocnění COVID-19,“ vysvětlil Alex Reynelt z české pobočky francouzské společnosti Gergonne, která fólii Coversafe vyvinula.

Související články

Zaručeně zlepší den

Pražská Lennonova zeď má nový kabátek. Jak vypadá?

Máte doma talentované dítě? Přihlaste ho do nového ročníku Zlatého oříšku

Rudá planeta není jen rudá. Jeden z jejích kráterů ukrývá podivné zelené skály

Vydejte se do kina. Chystá se festival německy mluvených filmů Das Filmfest

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…