Napadlo vás někdy, že by i zvířata uměla zpívat a přitom vnímat rytmus? A konkrétně lemuři? Vědci provedli studii, díky které zjistili, že největší z přežívajících druhů lemurů, indri indri, má překvapivý smysl pro rytmus.
Výzkumníci definovali rytmus jako trvalé vzorce, které se skládají ze zvuků a ticha. Ve své studii zkoumali, zda je jediný zpívající druh lemura na světě schopen tyto vzorce vytvářet, a zjistili, že umí dva, které v hudbě dělají i lidé, a to navzdory tomu, že zpěv těchto zajímavých zvířat na první poslech připomíná spíše kvílení.
Výzkum trval neuvěřitelných dvanáct let. Během nich badatelé analyzovali 636 nahrávek vokalizací od 39 dospělých indriů. Zjistili přitom, že tato zvířata s lidmi sdílí dva různé rytmické vzorce. Navzdory analýze trvající několik dlouhých roků vědci však zatím netuší, proč indriové oplývají tímto jedinečným talentem. Myslí si, že zpěv se u nich vyvinul, aby mohli komunikovat na dlouhé vzdálenosti a chránit své území. „Hudba je důležitou součástí našich životů, ale o jejím smyslu se stále diskutuje,“ řekla odbornice Chiara De Gregoriová z Turínské univerzity. „Naše výsledky mohou být důležitým důkazem pro to, jak chápeme původ našich rytmických schopností a naši vášeň pro tanec a hudbu,“ dodala. Výzkumníci nyní plánují zjistit, zda lemuři umějí zpívat od narození, nebo je to dovednost, které se učí až v průběhu života.
Zdroj: Ekolist, Current Biology, CNN
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)
Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…