Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lemur jako zpěvák? Toto zvířátko má smysl pro rytmus

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Napadlo vás někdy, že by i zvířata uměla zpívat a přitom vnímat rytmus? A konkrétně lemuři? Vědci provedli studii, díky které zjistili, že největší z přežívajících druhů lemurů, indri indri, má překvapivý smysl pro rytmus.

Výzkumníci definovali rytmus jako trvalé vzorce, které se skládají ze zvuků a ticha. Ve své studii zkoumali, zda je jediný zpívající druh lemura na světě schopen tyto vzorce vytvářet, a zjistili, že umí dva, které v hudbě dělají i lidé, a to navzdory tomu, že zpěv těchto zajímavých zvířat na první poslech připomíná spíše kvílení.

Výzkum trval neuvěřitelných dvanáct let. Během nich badatelé analyzovali 636 nahrávek vokalizací od 39 dospělých indriů. Zjistili přitom, že tato zvířata s lidmi sdílí dva různé rytmické vzorce. Navzdory analýze trvající několik dlouhých roků vědci však zatím netuší, proč indriové oplývají tímto jedinečným talentem. Myslí si, že zpěv se u nich vyvinul, aby mohli komunikovat na dlouhé vzdálenosti a chránit své území. „Hudba je důležitou součástí našich životů, ale o jejím smyslu se stále diskutuje,“ řekla odbornice Chiara De Gregoriová z Turínské univerzity. „Naše výsledky mohou být důležitým důkazem pro to, jak chápeme původ našich rytmických schopností a naši vášeň pro tanec a hudbu,“ dodala. Výzkumníci nyní plánují zjistit, zda lemuři umějí zpívat od narození, nebo je to dovednost, které se učí až v průběhu života.

Zdroj: Ekolist, Current Biology, CNN

Související články

Zaručeně zlepší den

Mládě největšího tura na světě odchovali poprvé v Česku. Jak vypadá?

Meteorologicky ústav zlepšil předpověď silných bouřek. Sleduje je speciální skupina

Jak v létě správně pečovat o pokožku, abychom se vyhnuli rakovině?

Vzácný úkaz zaznamenán v Číně. Podívejte se, co vyrazilo dech veřejnosti

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…