Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lemur jako zpěvák? Toto zvířátko má smysl pro rytmus

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Napadlo vás někdy, že by i zvířata uměla zpívat a přitom vnímat rytmus? A konkrétně lemuři? Vědci provedli studii, díky které zjistili, že největší z přežívajících druhů lemurů, indri indri, má překvapivý smysl pro rytmus.

Výzkumníci definovali rytmus jako trvalé vzorce, které se skládají ze zvuků a ticha. Ve své studii zkoumali, zda je jediný zpívající druh lemura na světě schopen tyto vzorce vytvářet, a zjistili, že umí dva, které v hudbě dělají i lidé, a to navzdory tomu, že zpěv těchto zajímavých zvířat na první poslech připomíná spíše kvílení.

Výzkum trval neuvěřitelných dvanáct let. Během nich badatelé analyzovali 636 nahrávek vokalizací od 39 dospělých indriů. Zjistili přitom, že tato zvířata s lidmi sdílí dva různé rytmické vzorce. Navzdory analýze trvající několik dlouhých roků vědci však zatím netuší, proč indriové oplývají tímto jedinečným talentem. Myslí si, že zpěv se u nich vyvinul, aby mohli komunikovat na dlouhé vzdálenosti a chránit své území. „Hudba je důležitou součástí našich životů, ale o jejím smyslu se stále diskutuje,“ řekla odbornice Chiara De Gregoriová z Turínské univerzity. „Naše výsledky mohou být důležitým důkazem pro to, jak chápeme původ našich rytmických schopností a naši vášeň pro tanec a hudbu,“ dodala. Výzkumníci nyní plánují zjistit, zda lemuři umějí zpívat od narození, nebo je to dovednost, které se učí až v průběhu života.

Zdroj: Ekolist, Current Biology, CNN

Související články

Zaručeně zlepší den

Nový Špaček pro mladou generaci? Libor Neuwirth zpřístupňuje taje etikety pro každého

Další Suchej únor se blíží. Budete držet měsíc bez alkoholu?

Čeští farmáři se starají zodpovědně o naši krajinu. Obdrželi za to ocenění

Elektromobily by mohly být udržitelnější. Pomůže změna výroby autobaterií

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…