Léky na prostatu by mohly pomoci i lidem s Parkinsonovou chorobou

Zdroj fotografie: Pexels

Podle zjištění mezinárodního týmu vědců by léky určené k léčbě prostaty mohly zpomalovat také postup Parkinsonovy choroby. Poukazuje na to studie publikovaná v časopisu The Journal of Clinical Investigation. Nové poznatky by mohly v budoucnu pomoci změnit životy lidí s tímto neurodegenerativním onemocněním.

Současná medicína nemá pro Parkinsonovu chorobu lék, který by dokázal zastavit nebo zpomalit ztrátu neuronů, ke které u nemocných dochází. Včasným nasazením léků nebo operací lze ale zmírnit příznaky choroby. Podle nové studie to může být i lék, který se běžně používá na léčbu nezhoubného zvětšení prostaty – terazosin. Ten příznaky tohoto mužského onemocnění pomáhá zmírnit pomocí uvolnění svalů močového měchýře a prostaty.

Autoři studie analyzovali data tisíců pacientů, kteří trpěli zároveň zvětšenou prostatou a Parkinsonovou nemocí. Došli přitom k závěru, že terazosin by mohl aktivovat enzym s názvem PGK1 tak, aby bránil smrti mozkových buněk. U pacientů, kteří brali terazosin nebo léky s podobným účinkem, byl totiž postup Parkinsonovy choroby pomalejší než u nemocných, kteří se s prostatou neléčili. Vědci upozorňují, že výzkum je teprve na začátku a bude potřeba provést klinické testy. Věří však, že jejich zjištění má potenciál v budoucnu změnit život lidí s Parkinsonovou chorobou.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Konec jednorázových obalů na jídlo z restaurací. Český projekt přináší skvělou alternativu

Potěšení bez výčitek. První český supermarket nabízí fairtradové květiny

Češi vynalezli revoluční technologii na zpracování odpadu

Salát ze zahrádky v prosinci? Rakušan našel způsob, jak pěstovat zeleninu v zimě

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.