Podle zjištění mezinárodního týmu vědců by léky určené k léčbě prostaty mohly zpomalovat také postup Parkinsonovy choroby. Poukazuje na to studie publikovaná v časopisu The Journal of Clinical Investigation. Nové poznatky by mohly v budoucnu pomoci změnit životy lidí s tímto neurodegenerativním onemocněním.
Současná medicína nemá pro Parkinsonovu chorobu lék, který by dokázal zastavit nebo zpomalit ztrátu neuronů, ke které u nemocných dochází. Včasným nasazením léků nebo operací lze ale zmírnit příznaky choroby. Podle nové studie to může být i lék, který se běžně používá na léčbu nezhoubného zvětšení prostaty – terazosin. Ten příznaky tohoto mužského onemocnění pomáhá zmírnit pomocí uvolnění svalů močového měchýře a prostaty.
Autoři studie analyzovali data tisíců pacientů, kteří trpěli zároveň zvětšenou prostatou a Parkinsonovou nemocí. Došli přitom k závěru, že terazosin by mohl aktivovat enzym s názvem PGK1 tak, aby bránil smrti mozkových buněk. U pacientů, kteří brali terazosin nebo léky s podobným účinkem, byl totiž postup Parkinsonovy choroby pomalejší než u nemocných, kteří se s prostatou neléčili. Vědci upozorňují, že výzkum je teprve na začátku a bude potřeba provést klinické testy. Věří však, že jejich zjištění má potenciál v budoucnu změnit život lidí s Parkinsonovou chorobou.
Zdroj: ceskatelevize.cz
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to
Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…