Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Léky na prostatu by mohly pomoci i lidem s Parkinsonovou chorobou

Zdroj fotografie: Pexels

Podle zjištění mezinárodního týmu vědců by léky určené k léčbě prostaty mohly zpomalovat také postup Parkinsonovy choroby. Poukazuje na to studie publikovaná v časopisu The Journal of Clinical Investigation. Nové poznatky by mohly v budoucnu pomoci změnit životy lidí s tímto neurodegenerativním onemocněním.

Současná medicína nemá pro Parkinsonovu chorobu lék, který by dokázal zastavit nebo zpomalit ztrátu neuronů, ke které u nemocných dochází. Včasným nasazením léků nebo operací lze ale zmírnit příznaky choroby. Podle nové studie to může být i lék, který se běžně používá na léčbu nezhoubného zvětšení prostaty – terazosin. Ten příznaky tohoto mužského onemocnění pomáhá zmírnit pomocí uvolnění svalů močového měchýře a prostaty.

Autoři studie analyzovali data tisíců pacientů, kteří trpěli zároveň zvětšenou prostatou a Parkinsonovou nemocí. Došli přitom k závěru, že terazosin by mohl aktivovat enzym s názvem PGK1 tak, aby bránil smrti mozkových buněk. U pacientů, kteří brali terazosin nebo léky s podobným účinkem, byl totiž postup Parkinsonovy choroby pomalejší než u nemocných, kteří se s prostatou neléčili. Vědci upozorňují, že výzkum je teprve na začátku a bude potřeba provést klinické testy. Věří však, že jejich zjištění má potenciál v budoucnu změnit život lidí s Parkinsonovou chorobou.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

V unikátním krmítku mění ptáci odpadky za potravu. A úspěšně

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.