Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Léky na prostatu by mohly pomoci i lidem s Parkinsonovou chorobou

Zdroj fotografie: Pexels

Podle zjištění mezinárodního týmu vědců by léky určené k léčbě prostaty mohly zpomalovat také postup Parkinsonovy choroby. Poukazuje na to studie publikovaná v časopisu The Journal of Clinical Investigation. Nové poznatky by mohly v budoucnu pomoci změnit životy lidí s tímto neurodegenerativním onemocněním.

Současná medicína nemá pro Parkinsonovu chorobu lék, který by dokázal zastavit nebo zpomalit ztrátu neuronů, ke které u nemocných dochází. Včasným nasazením léků nebo operací lze ale zmírnit příznaky choroby. Podle nové studie to může být i lék, který se běžně používá na léčbu nezhoubného zvětšení prostaty – terazosin. Ten příznaky tohoto mužského onemocnění pomáhá zmírnit pomocí uvolnění svalů močového měchýře a prostaty.

Autoři studie analyzovali data tisíců pacientů, kteří trpěli zároveň zvětšenou prostatou a Parkinsonovou nemocí. Došli přitom k závěru, že terazosin by mohl aktivovat enzym s názvem PGK1 tak, aby bránil smrti mozkových buněk. U pacientů, kteří brali terazosin nebo léky s podobným účinkem, byl totiž postup Parkinsonovy choroby pomalejší než u nemocných, kteří se s prostatou neléčili. Vědci upozorňují, že výzkum je teprve na začátku a bude potřeba provést klinické testy. Věří však, že jejich zjištění má potenciál v budoucnu změnit život lidí s Parkinsonovou chorobou.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi ohromili v USA. Vytváří tam unikátní outdoorový park s divokou řekou

Náhrada solárních panelů? Přechod na obnovitelné zdroje energie usnadní nové baterie

Okořenit si jídlo pomocí červů? Hmyz je budoucností našeho stravování

Proč je Island světově nejoblíbenější destinací pro točení filmů?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…