Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Léky na prostatu by mohly pomoci i lidem s Parkinsonovou chorobou

Zdroj fotografie: Pexels

Podle zjištění mezinárodního týmu vědců by léky určené k léčbě prostaty mohly zpomalovat také postup Parkinsonovy choroby. Poukazuje na to studie publikovaná v časopisu The Journal of Clinical Investigation. Nové poznatky by mohly v budoucnu pomoci změnit životy lidí s tímto neurodegenerativním onemocněním.

Současná medicína nemá pro Parkinsonovu chorobu lék, který by dokázal zastavit nebo zpomalit ztrátu neuronů, ke které u nemocných dochází. Včasným nasazením léků nebo operací lze ale zmírnit příznaky choroby. Podle nové studie to může být i lék, který se běžně používá na léčbu nezhoubného zvětšení prostaty – terazosin. Ten příznaky tohoto mužského onemocnění pomáhá zmírnit pomocí uvolnění svalů močového měchýře a prostaty.

Autoři studie analyzovali data tisíců pacientů, kteří trpěli zároveň zvětšenou prostatou a Parkinsonovou nemocí. Došli přitom k závěru, že terazosin by mohl aktivovat enzym s názvem PGK1 tak, aby bránil smrti mozkových buněk. U pacientů, kteří brali terazosin nebo léky s podobným účinkem, byl totiž postup Parkinsonovy choroby pomalejší než u nemocných, kteří se s prostatou neléčili. Vědci upozorňují, že výzkum je teprve na začátku a bude potřeba provést klinické testy. Věří však, že jejich zjištění má potenciál v budoucnu změnit život lidí s Parkinsonovou chorobou.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.