Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lavička 21. století – nabíječka, wifi i měřič čistoty ovzduší

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Nedávno byl v Česku představen prototyp tzv. chytré lavičky, umožňující nabít si telefon, prostřednictvím wifi se připojit na internet nebo zjistit aktuální stav daného prostředí. Počítá se s její sériovou výrobou, přičemž už nyní o ni projevilo zájem například italské město Monza.

Moderní lavička 21. století vypadá na první pohled jako obyčejné sedátko poskytující pohodlí unaveným kolemjdoucím nebo zamilovaným párům. Když se ale přiblížíte blíž, zjistíte, že je její povrch kromě dřeva tvořen také solárním panelem, z dalších materiálů pak můžete identifikovat beton, ocel a kov. Lavička, která váží kolem 400 kilogramů, totiž patří do kategorie tzv. chytrých zařízení. Prostřednictvím dvou USB konektorů, případně bezdrátově pomocí indukce si můžete dobít mobilní telefon, díky zabudovanému modemu s wifi routerem se připojit na internet nebo se na monitoru čistoty ovzduší informovat o aktuálním stavu prostředí, v němž se nacházíte. Všechny funkce zajišťuje již zmíněný solární panel.

Za návrhem této téměř kouzelné lavičky stojí spolupráce společnosti Full CapaCity se studentkou ČVUT, designérkou Zuzanou Jirkalovou a Univerzitním centrem pro energeticky efektivní budovy ČVUT. Cena lavičky se pohybuje v rozmezí 90 000 až 140 000 korun.

Přestože se jedná teprve o prototyp, počítá se se sériovou výrobou. Už nyní má o lavičku zájem například Magistrát města Brna a severoitalské město Monza. Sami tvůrci lavičky spatřují její nejadekvátnější využití ve volné přírodě, například v národních parcích.

Zdroj: lidovky.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Radostná zpráva z vodního světa. Na Hejnickém potoce žijí kriticky ohrožené mihule potoční

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.