Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Láska zvítězí. Německé kostely požehnají vztahům stejného pohlaví navzdory Vatikánu

Ilustrační foto: Freepik

V Německu mohou uzavřít sňatek všichni lidé bez ohledu na pohlaví už od roku 2017. Požehnání svazkům gayů a leseb ale nepodporuje Vatikán. V Německu se proti tomu rozhodli protestovat a v pondělí uspořádali v tamních kostelech protestní den, ke kterému se přidali také Švýcaři. Požehnány byly stovky párů některé z nich individuálně, jiné v rámci proslovů na konci mší.

V březnu se katolická církev vyjádřila, že gaye a lesby ve svých řadách vítá, ale její kněží nebudou žehnat hříchu. Proti tomuto postoji se ohradili němečtí katolíci a distancovalo se od něj více než 230 profesorů teologie z Německa, Rakouska, Švýcarska a Nizozemí. Jeden z organizátorů iniciativy, Bernd Mönkebüscher z arcidiecéze Paderborn, řekl rádiu Deutschlandfunk, že neslyšel žádný přesvědčivý argument, který by mu zakazoval taková požehnání dávat. „Když lidé žádají o požehnání pro svou lásku a partnerství, kdo jsem já, abych se objevil jako církev a řekl, že to je hřích,“ vysvětluje pastor.

K iniciativě požehnání pro milující se, která byla propagována pod heslem láska zvítězí, se v pondělí připojilo na 80 kostelů. Věřící se shodli, že láska není hřích a boží požehnání patří všem. Burkard Hose, katolický studentský kaplan z Würzburgu, během mše řekl, že v minulosti bylo mnoha lidem požehnáno tajně. „Budeme v tom pokračovat. Církev nemá autoritu požehnání odepřít,“ dodal pro Katolickou tiskovou agenturu.

Zdroje: CNA Deutsch, Deutsche Welle

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…