Největší pokus se zkráceným pracovním týdnem na světě proběhl v letech 2015 až 2019 na Islandu. Experimentu se zúčastnilo 2 500 obyvatel Reykjavíku: jednalo se o zaměstnance školek, kanceláří, sociálních služeb i nemocnic. Výsledky ukazují obrovský úspěch.
Pracovní týden byl sice jen o 4 až 5 hodin kratší než ten klasický 40hodinový, i tento rozdíl však přinesl řadu pozitivních změn. Při stejné mzdě se produktivita práce oproti běžnému týdnu nezhoršila, v některých případech dokonce vzrostla. Zaměstnanci zároveň zaznamenali zvýšení duševní pohody, snížení stresu z vyhoření a lepší rovnováhu mezi prací a osobním životem. Zkrácení pracovního týdne jim poskytlo více času, který mohli strávit s rodinou, péčí o domácnost či svými koníčky.
„Výsledky ukazují, že veřejný sektor je vhodným kandidátem pro zavedení kratšího pracovního týdne. Experiment může být inspirací pro další světové vlády,“ uvedl vedoucí výzkumu britské společnosti Autonomy. Po ukončení experimentu postupně přešlo 86 % islandských zaměstnanců do režimu zkráceného týdne na trvalo. Podobné projekty v současnosti probíhají například ve Španělsku či na Novém Zélandu.
Zdroj: Association for Sustainable Democracy, BBC News
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole
Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…