Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Krátký český film Furiant získal v Sundance cenu za režii

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Další úspěch pro český film. Tentokrát se zrodil na americkém festivalu Sundance, odkud si cenu za režii krátkometrážního snímku Furiant odvezl Ondřej Hudeček.

Ač jde o studentský film, zvítězil proti velké konkurenci z celého světa. Šestadvacetiminutový snímek Furiant pod anglickým názvem Peacock získal v soutěži krátkých filmů na nezávislém festivalu Sundance cenu za režii. Vypráví o českém dramatikovi Ladislavu Stroupežnickém.
Snímek se soustředí na Stroupežnického mládí a jeho údajnou homosexualitu. Hlavní postava se kvůli válce ocitá v klášteře, což ho výrazně promění. Po návratu se sbližuje s mladým básníkem Janem, s nímž poznává opravdové štěstí, ale záhy taky žárlivost a další dosud neobjevené stránky své duše.

Příběh v sobě mísí prvky dramatu i komedie, nouze v něm není o nahotu ani násilí. O vítěznou režii se postaral Ondřej Hudeček, na scénáři s ním spolupracoval Jan Smutný. Hlavní roli ztvárnil německý herec Julius Feldmeier.

Festival Sundance, který patří mezi světově nejvýznamnější, se letos koná po dvaatřicáté. Do soutěže krátkých filmů se přihlásilo přes osm tisíc snímků, vybráno jich bylo 72. Furiant už se dříve představil na festivalech v Karlových Varech nebo Torontu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Ekologicky šetrná plastová židle z Česka nadchla na mezinárodní soutěži Green Concept Award

Mýdlo působí na komáry jako magnet, zjistili vědci

Dočkáme se levnější vody? Češi snižují její spotřebu

Titul nejlepšího stylu piva roku získalo polské Grodziskie piwo, Češi jsou pátí

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Která maminka je ta nejlepší? Odpověď na tuto otázku hledají spisovatel Sébastien Perez a…