Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kov, křišťál a národní symbolika: medaile pro Mistrovství světa v hokeji

Medaile pro hokejové Mistrovství světa 2015 v Praze, FOTO: Michal Šula, MAFRA

Hokejového Mistrovství světa, které v květnu 2015 proběhne v České republice, má své medaile. Jsou vyrobeny z galvanizovaného kovu a křišťálu, velký důraz byl kladen na národní symboliku. Předseda Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král je s jejich podobou velmi spokojen.

Kombinace galvanizovaného kovu a českého křišťálu, tvar puku a stužky v národních barvách, tak vypadají oficiální medaile pro Mistrovství světa v hokeji, jež letos v květnu proběhne v Praze. Medaile navržené architektem a designérem Oldřichem Sládkem realizovala společnost Preciosa. Vznikaly tady tři a půl měsíce: „Na začátku jsme se návrhu malinko zalekli – aby spojení skla a kovu fungovalo, drželo a vypadalo přesně tak, jak má,“ řekla Markéta Hassová, projektová manažerka firmy, „ale realizace předčila naše očekávání.“

Podmínky pro možný vzhled medailí stanovuje Mezinárodní hokejová federace, která je v konečné fázi také schvaluje. Sládkovo ztvárnění bylo vybráno jako nejlepší z deseti finálních návrhů.

Pojetí medailí je čistě symbolické – tvar puku odkazuje na to, že se tyto pro hokej nepostradatelné kotouče vyrábí v České republice, křišťál je tradičním českým výrobkem, červená stužka na zlaté medaili, modrá na stříbrné a bílá na bronzové pak odkazuje na národní barvy.

Co se týká složení, zlaté medaile tvoří zlato ve dvou povrchových vrstvých, stříbrné barvy medailí bylo dosaženo palladiem a bronzové medaile obsahují růžové zlato. Díky tomu jsou právě bronzové medaile po finanční stránce těmi nejdražšími.

Předseda Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král se pojistil také pro případ, kdyby českým reprezentantům hokejové vítězství nevyšlo. Nechal totiž vyrobit jednu sadu medailí navíc; ta zůstane „doma“ na památku za všech okolností. S podobou medailí je pak více než spokojený: „Myslím, že se povedly. Takhle jsem si je já představoval, odrážejí i naši zemi.“

 

 

lidovky.cz, Veronika Steidlová Kordasová 

 

 

 

 

 

Související články

Zaručeně zlepší den

Móda, která nikdy neskončí na skládce. Český start-up mění svět oblečení(m)

Bývalý motocyklový závodník zachránil posádku sanitky. Získal cenu Gentleman silnic

Pražská veřejná doprava není zdrojem nákazy covidu, potvrdili vědci

Imunita proti koronaviru by mohla být doživotní. Nové výzkumy předčily očekávání

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…