Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kostel na Zelené hoře patřící pod ochranu UNESCO byl znovu požehnán

Kostel na Zelené hoře. Foto: se svolením Jana Havlíka ml.

Barokně-gotický kostel Svatého Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou je znovu místem, kam se těší nejen turisté, ale také věřící. Po roční přestávce a čtyřleté rekonstrukci byl znovu požehnaný a mohou se v něm opět sloužit mše.

Opravená fasáda i okna, zrestaurovaná plastická výzdoba a všech pět oltářů a obnovená původní podlaha s dlaždicemi v několika odstínech – tím se může chlubit kostel stojící v poutním areálu, který před více než třemi stoletími navrhl architekt Jan Blažej Santini-Aichl. Unikátní stavba si v 90. letech vysloužila zápis mezi památky světového kulturního dědictví UNESCO. Zpět do rukou římskokatolické církve se dostala teprve před sedmi lety a kulaté výročí 300 let od vysvěcení oslaví za rok v novém kabátě.

Slavnostní znovuotevření se odehrálo o víkendu 23. a 24. října a provázely jej komentované prohlídky, mše a sborová hudba. „Doufám, že toto místo je pro vás nejen místem poutním, ale místem krásným,“ řekl návštěvníkům František Laštovička, koordinátor oprav na farnosti. Návštěvníci si nyní památku prohlédnou ve stavu, který se nejvíce blíží tomu, v jakém byl kostel v první polovině 18. století. Rekonstrukční práce budou v příštích letech probíhat na ambitu ve tvaru deseticípé hvězdy, který dříve sloužil poutníkům k odpočinku a nocování.

Zdroje: ČTK, Zelená hora

Související články

Zaručeně zlepší den

Nové možnosti posledního rozloučení, kde se nemusí plakat

Čím to je, že čokoláda tak dobře chutná? Vědci už to vědí

Britové touží po nezávislosti. Větrné elektrárny tam loni vyrobily nejvíc energie v historii

Studium v zahraničí je skvělým startem do života, říká David Jízdný

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…