Jak dosáhnout čisté a nezávadné vody? Technická univerzita v Liberci vyvinula unikátní technologii Wetland+ na čištění vod kontaminovaných nebezpečnými pesticidy. Novinku v srpnu odborníci nainstalují na výsypce lomu Hájek u obce Hroznětín na Karlovarsku. Jedná se o součást evropského projektu Lifepopwat.
Základem jedinečné technologie, která bude při čištění vod využita, je systém založený na sérii filtračních a sorpčních polí, ve kterých je železo a přírodní látky jako rašelina nebo biouhlí. Podstatnou složkou je i uměle vytvořený mokřad.
„Wetland+ se obejde bez výstavby budov čističek a bez další zátěže prostředí, na rozdíl od jiných metod, které využívají vysoké dávky chemikálií, je to technologie téměř bezúdržbová, která dokáže roky fungovat bez dalšího zásahu člověka. Jen jednou za několik let je potřeba doplnit železo do nádrží,“ přiblížil výhody užití Miroslav Černík, vedoucí realizačního týmu projektu z Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace Technické univerzity v Liberci.
V odvalu Hájek bylo v 60. a 70. letech uloženo obrovské množství pesticidních látek, především lindanu. Ty byly později vyhodnoceny jako dlouhodobě setrvávající v životním prostředí a ohrožující lidské zdraví i při malých koncentracích. Nyní by mělo dojít k ozdravení tamního prostředí. Filtrační pole na výsypce bývalého lomu Hájek se budou rozkládat na rozloze 0,75 hektaru. Do nich bude samospádem přiváděna kontaminovaná voda z výsypky, která bude postupně čištěna.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…