Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Konec pesticidů v přírodě. Češi vynalezli jedinečnou technologii pro čištění vody

Ostrovský potok, do kterého odtéká zatím kontaminovaná voda z výsypky. Zdroj fotografie: Technická univerzita v Liberci

Jak dosáhnout čisté a nezávadné vody? Technická univerzita v Liberci vyvinula unikátní technologii Wetland+ na čištění vod kontaminovaných nebezpečnými pesticidy. Novinku v srpnu odborníci nainstalují na výsypce lomu Hájek u obce Hroznětín na Karlovarsku. Jedná se o součást evropského projektu Lifepopwat.

Voda vytékající z výsypky lomu Hájek. Zdroj fotografie: Technická univerzita v Liberci

Základem jedinečné technologie, která bude při čištění vod využita, je systém založený na sérii filtračních a sorpčních polí, ve kterých je železo a přírodní látky jako rašelina nebo biouhlí. Podstatnou složkou je i uměle vytvořený mokřad.

Výsypka bývalého lomu Hájek nedaleko Hroznětína. Zdroj fotografie: Technická univerzita v Liberci

Wetland+ se obejde bez výstavby budov čističek a bez další zátěže prostředí, na rozdíl od jiných metod, které využívají vysoké dávky chemikálií, je to technologie téměř bezúdržbová, která dokáže roky fungovat bez dalšího zásahu člověka. Jen jednou za několik let je potřeba doplnit železo do nádrží,“ přiblížil výhody užití Miroslav Černík, vedoucí realizačního týmu projektu z Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace Technické univerzity v Liberci.

Experimentální ověřování technologie Wetland+ na lokalitě Hájek. Zdroj fotografie: Technická univerzita v Liberci

V odvalu Hájek bylo v 60. a 70. letech uloženo obrovské množství pesticidních látek, především lindanu. Ty byly později vyhodnoceny jako dlouhodobě setrvávající v životním prostředí a ohrožující lidské zdraví i při malých koncentracích. Nyní by mělo dojít k ozdravení tamního prostředí. Filtrační pole na výsypce bývalého lomu Hájek se budou rozkládat na rozloze 0,75 hektaru. Do nich bude samospádem přiváděna kontaminovaná voda z výsypky, která bude postupně čištěna.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory

Opatrujte své duševní zdraví. Odborníci radí, jak o sebe pečovat v době epidemie