Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Konec haldám neunošeného dětského oblečení. Garderobu pro miminko si můžete pronajmout

Ilustrační foto: Pixabay

Dětské oblečení je roztomilé a nezbytné, ale zároveň umí lézt do peněz. Obzvlášť, když rodič dbá na kvalitu materiálu. Unáhleným nákupům nekvalitních oblečků, které po pár nošeních zůstanou nevyužité, chce zabránit mladá česká grafička Barbora Voříšková. Dětské věci od udržitelných značek proto rodičům nabízí k pronájmu. Šetří tak náklady, místo na skladování i planetu.

Přemýšlení o tom, z čeho a kde naše oblečení vzniká, by podle zakladatelky netradiční půjčovny mělo být prioritou. Uvědomuje si ale, že investovat do dražších kousků v případě dětského oblečení, ze kterého jeho nositelé za pár týdnů vyrostou, může být pro rodiče problém. Založila proto internetový projekt Bouandslun, který umožňuje pronajmout si kvalitní designové oblečení od udržitelných značek.

Zájemci mají na výběr z kousků pro děti od narození do dvou let. V půjčovně si mohou zapůjčit konkrétní model nebo si pořídit celou výbavu. Až z ní dítě vyroste, jednoduše ji vrátí, případně vymění za větší. Rodiče se nemusí bát ani nehod, které se dětskému oblečení občas stávají. Pojištění proti skvrnám nebo poškození je součástí nájemného, které vyjde na několik set korun za měsíc.

Udržitelnost je možná i při pořizování dětské výbavy. Ilustrační foto: Freepik

Projektem chce mladá grafička umožnit rodičům oblékat děti do kvalitních ekologicky vyráběných kousků, snížit množství odpadu i zamezit hromadění nevyužitých věcí. Děti do dvou let totiž každý kus oblečení nosí jen pár týdnů, často je proto ani nestihnou obnosit.

Výrobky udržitelných českých i světových značek nakoupila Barbora Voříšková na startu projektu ze svého. Spíše než o promyšlený byznys, tak jde z její strany o volnočasovou aktivitu. „Dělám to z přesvědčení, věřím, že se lidé budou víc zajímat o to, co oblékají nejen sobě, ale i dětem, kdo a kde jejich oblečení vyráběl i z jakých je materiálů,“ řekla pro Forbes. V rámci podpory recyklace a omezení zátěže planety v podobě výroby dalšího oblečení také vykupuje zachovalé oblečení pro nejmenší od vybraných udržitelných značek.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Zvířecí terapie vrací lidem chuť do života. S delfíny je to neuvěřitelný zážitek, říká spoluzakladatelka Pomocných tlapek Michaela Freeman

Nový protinádorový přípravek pomůže prvním pacientům

Jedlá potravinářská fólie potěší životní prostředí a udrží jídlo déle čerstvé

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…