Komunikace s cizími lidmi nás může učinit šťastnějšími

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Nemluv s cizími lidmi, říkávaly nám maminky v dětství. Ovšem něco, co se zdá být užitečné v tomto období života, nemusí být užitečné v dospělosti. Vyhýbání se každodenním interakcím s neznámými lidmi může snižovat pocity štěstí.

Profesorka psychologie z Univerzity v Britské Kolumbii Elizabeth Dunn sdělila pro Huffington Post, že je zjevné a mnoha studiemi dokázané, že díky povídání s přáteli můžeme zažívat velký přísun radosti. Nové výzkumy ovšem poukazují i na to, že zážitek štěstí můžeme získat i z povídání si s lidmi, které neznáme.

„Lidské bytosti jsou stvořeny k sociální komunikaci. Co je ovšem překvapivé a nové, je poznatek, že můžeme získat podobné benefity z kontaktu s lidmi, které neznáme. Myslíme si, že to vychází z něčeho, co je hluboce zakotvené v lidské povaze, ale co jsme možná ztratili v moderní kultuře,” přibližuje Dunn.

Její výzkum přišel s poznatkem, že pokud se k cizím lidem chováme s laskavostí, máme sklon být šťastnější i v kontaktu s našimi milovanými, než když prožíváme den za dnem a cizí lidi ignorujeme. „Kontakt s cizím člověkem může podle našich zjištění poskytnout nečekaný zdroj povzbuzení naší nálady,” uzavírá Dunn.

Zdroj: huffingtonpost.com

Autor článku

Zuzana Tomášková