Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kočky mají bystrá ouška. Slyší na hlas svého páníčka

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Výzkumy týkajících se koček stále přichází s novými zjištěními. To nejnovější vyvrací dosavadní přesvědčení o jejich nezávislosti na páníčcích. Zjistilo se totiž, že tito čtyřnozí mazlíčci reagují spíše na své majitele než na cizí lidi, uvedl server Radio Wave.

Vědci pozorovali chování koček a jejich reakce na předem nahrané hlasy. Šestnácti zvířatům pustili hlas jejich majitelů a hlasy cizích lidí. Sledovali, jestli kočky například hýbají ušima, zanechají činnosti nebo zda se jim rozšíří zorničky, pokud slyší povědomý hlas. Tým výzkumníků zjistil, že kočky většinou ignorovaly cizí lidi, ale pokud na ně ze záznamu zavolal jejich majitel, deset z šestnácti zvířat náhle zpozornělo.

Data ukázala, že také záleží na tom, jakým tónem hlasu na ně majitelé mluví. Kočky ještě o něco více zpozorní, když na ně páníček mluví jako na miminka. S dospělým tónem hlasu se šance na reakce snižuje. „Dlouhou dobu jsme měli za to, že kočky jsou nezávislá stvoření, která se o své páníčky zajímají jenom tehdy, když něco potřebují. Náš výzkum ale podporuje myšlenku, že jsou na své majitele vázané,“ poznamenala autorka studie Charlotte de Mouzon z francouzské univerzity v Nanterre.

Zdroj: Radio Wave, The Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Teleskop Jamese Webba umožnil detailní výzkum atmosféry exoplanety mimo solární systém

Některá zvířata mají podobné zlozvyky jako lidé. Třeba dloubání se v nose

S kočkou se můžete dorozumívat přivřením očí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …