Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Klienti zkrachované cestovky o peníze nepřijdou

Krach cestovní kanceláře pro její klienty znamená hned dvě špatné zprávy. První je, že se na dovolenou nejede a druhá, že peníze na dovolenou jsou pryč. To se ale brzy změní!

V případě krachu cestovních kanceláří bude klientům zaručeno vrácení až sta procent zaplacených peněz, a to i v případě, že na dovolenou vůbec neodjedou. Tuto možnost jim zaručí blížící se zákon, který by měla vláda schválit na příštím jednání.

Asociace českých cestovních kanceláří a agentur ale varuje před zavedením vysokého limitu pojistného plnění. Prezident této asociace Roman Škrabánek uvádí, že stanovenou výši čtyř miliónů korun v letecké dopravě a jeden milion v autobusové dopravě považuje za nepřiměřenou z toho důvodu, že by výrazně zatěžovala podnikání menších cestovních kanceláří. Problém tedy může nastat především v menších specializovaných společnostech, kde by takový limit znamenal zvýšení ceny zájezdů, a to by mohl být pro tyto společnosti likvidační krok. Ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová o tomto riziku ví, přesto ale na stanovení limitu, který může ohrozit menší cestovní kanceláře, trvá a návrh na jednání vlády předložila.

Nový zákon má tedy zamezit tomu, aby pojišťovny při krachu vyplácely zákazníkům pouze část vložených peněz. Tento zákon by měl platit od začátku příštího roku, přičemž Jourová uvedla, že to může být i o něco později. Přijetím zákona se také zlepší informovanost zákazníků, protože agentury budou muset klienty informovat o tom, kdo zájezd pořádá. Důležité informace budou muset být viditelně uvedeny na stejné úrovni webových stránek i v případě nákupu zájezdu přes internet. Další podmínkou je také povinnost provozovatele cestovní kanceláře vést evidenci o počtu prodaných zájezdů a o výši tržeb. Pokud nebudou tyto podmínky splněny, hrozí uložení pokuty až do výše 500 tisíc korun.

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/cestovky-se-boji-vysokeho-pojistneho-plneni-vlada-zakon-odsunula-1ca-/ekonomika.aspx?c=A140625_133741_ekonomika_kop

Související články

Zaručeně zlepší den

Starý cestopis objevený po více než tisíci letech byl přeložený do češtiny

Po více než 150 letech se v hlavním městě Nového Zélandu vylíhli ptáci kivi

300 let od smrti barokního architekta Santiniho. Kde najdete jeho dechberoucí stavby?

Čeští vědci vyvinuli jedinečný přístroj ke zkoumání sluchu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…