Pandemie koronaviru je pomalu, ale jistě na ústupu. Jaké změny pro společnost přinesla? Není to jen častější práce z domova nebo zefektivnění výuky na dálku. V Austrálii, která zavedla jedno z nejpřísnějších omezení pohybu na světě, se rozmohl nový koníček – pozorování ptactva.
Australané trávili mnohem více času doma, a tak se začali mimo jiné zajímat o dění za oknem. Podle Ayeshy Tullochové ze Sydneyské univerzity se počet lidí, kteří informace o ptácích zaznamenávali, oproti minulému roku zdvojnásobil. Pozorovatelé využívali k nové zábavě internetové aplikace, které rozpoznávají jednotlivé druhy opeřenců.
Získaná data jsou přitom užitečná i pro ornitology. Ptáci se v Austrálii totiž v důsledku požárů museli často přesunout na nová místa. Pro některé ohrožené druhy to však znamená další nebezpečí. V novém prostředí mohou mít jedinci méně potravy nebo se setkat s konkurenčními druhy či novými predátory, jakou jsou lišky, psi nebo divoké kočky. Díky mapování pohybů ptáků se ale ornitologové spolu s ochránci přírody mohou na tato nová stanoviště zaměřit a pokusit se na nich zlepšit podmínky pro život ptáků, než se jejich přirozené prostředí obnoví.
Zdroj: Aktuálně.cz
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví
Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…