Útočiště, které nám příroda poskytuje, si nyní vážíme více než kdy dříve. Nová výzva proto její návštěvníky nabádá, aby jí péči náležitě opláceli. Zároveň se tak mohou zúčastnit soutěže o lákavé ceny.
Výzva Na přírodu nekašlu vybízí širokou veřejnost k dobrým skutkům, které příroda ocení. Podle iniciátorů z Hnutí Brontosaurus je totiž nezbytné, aby si lidé uvědomili nejen hodnoty, které příroda přináší, ale také potřebu chovat se k ní s respektem a aktivně ji chránit. Zároveň věří v sílu inspirace, následování kladných příkladů a dominového efektu. Na svých webových stránkách proto nabízí přehled aktivit i s návodem, jak správně postupovat. Účastníci výzvy si mohou vybrat kteroukoliv z nich, zrealizovat ji, zdokumentovat a fotky sdílet na sociálních sítích s hashtagem #naprirodunekaslu.
„Máme obrovskou radost z tolika fotek, na nichž lidé pro přírodu ve svém okolí sami něco aktivně dělají a poté to s námi sdílí,“ svěřil se Dalimil Toman, programový ředitel Hnutí Brontosaurus, který je přesvědčen, že je pomoc přírodě nakažlivá. „Věříme, že tím inspirují další lidi, kteří se do pomoci přírodě spojenou se soutěží také zapojí,“ dodává.
Inspirujících počinů už přitom mají pěknou sbírku a někteří účastníci nejsou žádní troškaři. „Velmi mile nás překvapila výroba a následná instalace speciálních budek pro dudka chocholatého – tzv. dudkovníků, které mohou být překvapivé svými velkými rozměry. Dudek chocholatý se v České republice vyskytuje především na jižní Moravě a patří mezi ohrožené druhy,“ doplňuje Adam Schejbal, koordinátor programu Akce příroda.
Soutěž potrvá do 12. června, následně se uskuteční losování dvanácti výherců. Pro ty je připraveno mnoho zajímavých cen, které nadchnou všechny milovníky přírody. Zoufat však nemusí ani ti, na které se při losování štěstí neusměje. Pokud totiž propadli kouzlu přírody – třeba díky této výzvě, jistě už vědí, že je největší výhrou samotná možnost v ní nerušeně pobývat.
Hnutí Brontosaurus se zaměřuje na ochranu životního prostředí a volnočasové aktivity pro děti a mládež. Propojuje dobrovolnickou práci pro přírodu a památky, smysluplnou zábavu a neformální vzdělávání s důrazem na bezprostřední kontakt s přírodou, rozvoj osobnosti a aktivní zapojení každého jednotlivce.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku
Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…