Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kde můžete letos oslavit 17. listopad? Přinášíme podrobný program z Brna i Prahy

3 minuty radosti
Brněnská pieta. Foto: Jiří Dolinský

Den boje za svobodu a demokracii proběhne letos opět ve velkém. 17. listopadu ožijí pražské i brněnské ulice, lidé se mohou těšit na tematické přednášky, koncerty, výstavy i divadelní inscenace.

Pražské korzo

Oslavy 17. listopadu se v Praze konají pod záštitou Festivalu svobody a spolku Díky, že můžem. Na Václavském náměstí zahraje svůj Koncert pro budoucnost Aneta Langerová, Zdeněk Svěrák s Jaroslavem Uhlířem, Vypsaná fixa nebo Glen Hansard. Národní třída se na jeden den promění v galerijní prostor, kde mohou návštěvníci zhlédnout výstavu Střípky revoluce, Opráski 89± nebo expozici A neříkej to ve škole.

Oslav 17. listopadu se pravidelně účastní i ti nejmenší. Foto: Aleš Král

Z venkovních rozhlasů zazní v 17:11 Motlitba pro Marii v podání Jany Kirschner a významné budovy se rozsvítí barvami trikolory. V Knihovně Václava Havla se veřejnost může zúčastnit mezigenerační debaty o vnímání demokracie, svobody volby a těžkostech doby dnešní i minulé s Evou a Karolínou Holubovými, Klárou a Antonií Formanovými, Janem a Vojtěchem Vondráčkem nebo Klárou a Josefem Trojanovými.

Kulturní program doplní také divadelní inscenace. Diváci se mohou těšit například na dokumentární představení Tisícihran: Tanky na plovárně, na hru OLDstars: Stojím v řadě či na projekci inscenace Zeď, aneb jak jsem vyrůstal za železnou oponou. Na platformách Spotify, YouTube či Apple Music je k dispozici Sametový playlist, který obsahuje hudební klenoty minulého režimu.

Trikolora ozdobí domy i ulice. Foto: Jakub Zeman

Během dne se zájemci mohou zúčastnit procházky po památných místech politického převratu v únoru 1948. K počtení dostanou speciální tematické vydání Deníku N – takzvané Listopadoviny. Celou akci je možné sledovat z domova online přenosu.

Brněnský sedmnáctý

Festival Brněnský sedmnáctý zaplní celé brněnské centrum. Na náměstí Svobody se bude řečnit, zpívat i tančit. Zahrají kapely Ateliér, OKno a cimbálovka CM Šarkan. Koncerty vystřídají projevy akademiků a pamětníků. K soše Jošta Moravského dorazí divadlo Líšeň se svým představením Putin lyžuje na motivy knihy Anny Politkovské. Následovat zde bude debata s Janou Soukupovou a Janem Špilarem nejen o Rusku. V 17:11 se Brnem rozezní Motlitba pro Martu.

Pamětní deska na Albertově. Foto: Wikimedia Commons

Alfa pasáž organizátoři letos zasvětili besedování a vzpomínání. Veřejnost se může zúčastnit například besedy s pamětníky nebo besedy s Alešem Filipem a Jiřím Zlatuškou o podzemní univerzitě, kde se za komunismu v takzvaných bytových seminářích vyučovalo. Program doprovodí buskeři a písničkáři, kteří zahrají sametové i socialistické písně.

Pamětníci budou vzpomínat a diskutovat také v atriích domů U Rudého vola a Barceló Brno Palace Hotel. Organizátoři nezapomněli ani na děti, pro které připravili výtvarné dílny v Knihovně Jiřího Mahena na Kobližné.

Zdroj: Brněnský sedmnáctý, Festival Svobody, Díky, že můžem

Související články

Zaručeně zlepší den

Náplast, která zaznamená stav vašich orgánů. Seznamte se s novinkou na poli medicíny

Češi se v období pandemie a inflace častěji obrací na second-hand obchody

Ohroženým tygrům se daří. Jejich počet překvapil i ochránce přírody

Budiž světlo z Česka v Sydney

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…