Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Každá podpora se počítá! V nelehké době pomohou i smysluplné nákupy

Zdroj fotografií: Freepik, Canva

Někdo šije roušky, někdo rozváží obědy a někdo se stará o ty, kteří to potřebují. Způsobů, jak v době epidemie koronaviru pomoci, je však mnohem více. Často přitom ani nemusíme vytáhnout paty z domu – stačí si dobře rozmyslet, u koho utratíme své peníze.

Mohutná vlna solidarity, jež se nyní šíří Českem, neopomíjí ani ty, kteří mimořádná opatření pociťují na svých příjmech. Každý, kdo sám neřeší finanční nouzi, může svým nákupem podpořit podniky i jednotlivce, kterým koronavirus udělal doslova čáru přes rozpočet. Jak na to? Inspiraci najdete na následujících řádcích.

Objednejte si jídlo z oblíbené restaurace

Pro mnohé restaurace je nyní jedinou možností, jak se vyhnout krachu, výdej jídla z okénka nebo jeho rozvoz. Pokud tedy máte svou oblíbenou restauraci či kavárnu, jež tuhle možnost nabízí, alespoň čas od času ji využijte.

Do této formy podpory se navíc zapojili i další aktéři, kteří vám toto dobrodiní usnadní – poplatku za rozvoz se vzdává například Uber. Iniciativa Nesnězeno pak navíc umožňuje darovat jídlo seniorům, zdravotníkům či lidem bez domova, a to vše jednoduše přímo v aplikaci.

Podpořte drobné živnostníky (pokud o to stojí)

Doba přeje nákupům online. Chcete-li zároveň udělat dobrý skutek, nakupte v rodinném e-shopu či u drobných živnostníků, kteří mohou ve stínu velkých online supermarketů zažívat opravdu krušné časy. Obchůdky a další podniky můžete podpořit také nákupem poukázky, kterou uplatníte až později.

Ale pozor – zvýšená poptávka může být v této náročné době pro opravdu malé rodinné podniky spíše zátěží navíc. Pokud tedy máte možnost, zeptejte se živnostníka přímo, jak mu můžete pomoci.

TIP: Kde nakoupit se sociálním či ekologickým přesahem napoví například Dobromappka.

Pomozte lidem, aby znovu neskončili na ulici

Znáte časopis Nový prostor? V ulicích velkých měst jej prodávají lidé, kteří mají zkušenost s bezdomovectvím, a právě díky prodeji časopisu si mohou dovolit pronájem na ubytovně. Současná situace jim však prodej znemožňuje, a tak jim opět hrozí, že přijdou o střechu nad hlavou.

Tvůrci projektu proto přišli na způsob, jak můžete své oblíbené prodejce podporovat i nadále. Časopis je nyní možné jednoduše předplatit, a to s doručením přímo do schránky, nebo elektronicky (a ekologicky) prostřednictvím e-mailu.

Cvičte v rytme a nepřestávejte na sobě pracovat

Také vaše oblíbená fitness centra, jógová studia a jiné sportoviště můžete udržet „nad vodou“ nákupem permanentky, kterou využijete až po jejich opětovném otevření. Mnohé z nich teď navíc nabízejí online video lekce – leckdy zdarma nebo za symbolický či dobrovolný poplatek. Pravidelný pohyb vám navíc prospěje a udělá dobře na těle i na duši.

Podobně můžete podpořit jednotlivce na volné noze, kteří pracují s lidmi tzv. face to face. Spolupráci s jazykovými lektory, školiteli či kouči jednoduše nepřerušujte nebo neodkládejte, ale přesuňte ji do online prostředí. Využít můžete také širokou nabídku různých webinářů a online konzultací.

Najměte si brigádníka nebo kreativce

Pokud jste stále v pracovním zápřahu a hodila by se vám výpomoc, neváhejte. Spousta schopných odborníků i zručných pracantů má nyní volné kapacity a za možnost přivýdělku budou neskonale vděční. Poptejte se mezi svými známými nebo zapátrejte v nově vznikajících Facebookových skupinách.

Místo zahraniční dovolené objevujte krásy Česka

Karanténa a omezení pohybu může být příležitostí k odpočinku, dovolenou se vším všudy ale nenahradí. Pokud už teď plánujete, kam po zrušení mimořádných opatření vyrazíte, zkuste své cestovatelské ambice udržet na území Česka. Podpoříte tak tuzemské poskytovatele ubytovacích služeb i zmiňované restaurace či kavárny, a tím jim umožníte se ze ztrát rychleji vzpamatovat.

Související články

Zaručeně zlepší den

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

Světelná terapie by mohla pomoci milionům pacientů se srdečními problémy

V Česku za posledních pět let přibylo více než 4 miliony stromů

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…