Kampaň ostravské zoo bojuje proti obchodu se zvířaty

Zdroj fotografie: Pexels

Ilegální obchod se zvířaty a jejich částmi je jednou z nejzávažnějších příčin ohrožení divokých zvířat. Zoologická zahrada Ostrava a záchranný program Kukang spouštějí informační kampaň Ukradená divočina. Ta je zaměřená právě na problematiku ilegálního obchodu s ohroženými druhy.

Kampaň zaštítěná Ministerstvem životního prostředí poodkrývá přehlížená fakta ilegálního obchodu s divokými zvířaty a částmi jejich těl na území Česka i v celé Evropě. Problém se totiž netýká pouze Afriky, Asie a Ameriky, jak se na první pohled může zdát. Po obchodu s drogami, zbraněmi a lidmi je ilegální obchod s divokými zvířaty jedním z nejlukrativnějších obchodů na světě. Zabavení exemplářů zvířat nebo jejich částí není ani na území České republiky ničím neobvyklým.

Kampaň Ukradená divočina o problematice šíří osvětu prostřednictvím webových stránek, které návštěvníkovi představují nejvíce postižené druhy zvířat a důvody obchodu s nimi. Mezi ně patří například tradiční čínská medicína a obchod se suvenýry nebo domácími mazlíčky. V Zoo Ostrava na návštěvníky čeká také naučná Stezka ukradené divočiny. „Spolupráci Ministerstva životního prostředí, Zoo Ostrava a záchranného programu Kukang na tak důležitém tématu, jakým je ilegální obchod se zvířaty, vnímám jako další z milníků v historickém vývoji českých zoologických zahrad,“ doplnil ředitel ostravské zoo Petr Čolas.

Autor článku

Anna Silná