Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kam za nejčistší vodou na koupání? V Evropě vede Kypr, Rakousko a Řecko

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Statistiky Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) za minulý rok potvrzují, že má 83 procent všech lokalit výbornou kvalitu vody. Žebříčku dominují přímořské oblasti, jako je Řecko, Chorvatsko, Malta nebo vítězný Kypr. Z vnitrozemských států se mezi ně dostalo Rakousko.

Kvalita vody je měřena periodicky v průběhu roku, přičemž se monitoruje míra přítomnosti nejméně dvou fekálních bakterií. Evropské normy také požadují zveřejňování vodního profilu pro návštěvníky. Měření bylo provedeno ve 22276 koupacích oblastech a 93 procent z nich splnilo alespoň minimální kvalitu.

V zemích s nejčistší vodou, mezi které patří Kypr, Rakousko, Řecko, Malta a Chorvatsko, byly nejpřísnější normy splněny ve více než 95 procentech případů. „Kvalita evropských vod ke koupání zůstává po čtyřech dekádách opatření zaměřených na prevenci a snižování znečištění vysoká. Právní předpisy EU nejenže přispěly ke zvýšení celkové kvality vod, ale zároveň pomohly identifikovat oblasti, ve kterých bylo třeba zavést konkrétní opatření,“ řekl výkonný ředitel EEA Hans Bruyninckx.

Egejské moře si v pravidelných měřeních vede velmi dobře. Ilustrační foto: Freepik

V České republice bylo loni monitorováno 153 míst a výbornou kvalitu mělo 125 z nich. Jedenáct lokalit se nepodařilo klasifikovat, na stejném počtu byla kvalita dobrá, na pěti dostatečná a jediné místo v hodnocení propadlo. Oproti předchozím letům jsme si udrželi v podstatě stejný počet oblastí s výbornými koupacími podmínkami, ale stoupá počet míst, kde je pouze dostatečná kvalita.

V letošní sezóně budou hygienici sledovat 122 lokalit populárních mezi plavci. Dalších 61 provozovatelů přírodních koupališť jim svá data předá k analýze. V současné době je podle ministerstva zdravotnictví vhodná voda ke koupání všude včetně Staňkovského rybníka, který si červený symbol vysloužil z minulých koupacích sezón.

Související články

Zaručeně zlepší den

Za tajné sundání kondomu doživotí. Které státy aplikují tvrdé tresty?

Snímek Ticho uctívá dětské oběti války na Ukrajině. Trvá sedm hodin

Trpící kuřata v Bageterii Boulevard nebo IKEA už neochutnáte

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…