Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kam za nejčistší vodou na koupání? V Evropě vede Kypr, Rakousko a Řecko

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Statistiky Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) za minulý rok potvrzují, že má 83 procent všech lokalit výbornou kvalitu vody. Žebříčku dominují přímořské oblasti, jako je Řecko, Chorvatsko, Malta nebo vítězný Kypr. Z vnitrozemských států se mezi ně dostalo Rakousko.

Kvalita vody je měřena periodicky v průběhu roku, přičemž se monitoruje míra přítomnosti nejméně dvou fekálních bakterií. Evropské normy také požadují zveřejňování vodního profilu pro návštěvníky. Měření bylo provedeno ve 22276 koupacích oblastech a 93 procent z nich splnilo alespoň minimální kvalitu.

V zemích s nejčistší vodou, mezi které patří Kypr, Rakousko, Řecko, Malta a Chorvatsko, byly nejpřísnější normy splněny ve více než 95 procentech případů. „Kvalita evropských vod ke koupání zůstává po čtyřech dekádách opatření zaměřených na prevenci a snižování znečištění vysoká. Právní předpisy EU nejenže přispěly ke zvýšení celkové kvality vod, ale zároveň pomohly identifikovat oblasti, ve kterých bylo třeba zavést konkrétní opatření,“ řekl výkonný ředitel EEA Hans Bruyninckx.

Egejské moře si v pravidelných měřeních vede velmi dobře. Ilustrační foto: Freepik

V České republice bylo loni monitorováno 153 míst a výbornou kvalitu mělo 125 z nich. Jedenáct lokalit se nepodařilo klasifikovat, na stejném počtu byla kvalita dobrá, na pěti dostatečná a jediné místo v hodnocení propadlo. Oproti předchozím letům jsme si udrželi v podstatě stejný počet oblastí s výbornými koupacími podmínkami, ale stoupá počet míst, kde je pouze dostatečná kvalita.

V letošní sezóně budou hygienici sledovat 122 lokalit populárních mezi plavci. Dalších 61 provozovatelů přírodních koupališť jim svá data předá k analýze. V současné době je podle ministerstva zdravotnictví vhodná voda ke koupání všude včetně Staňkovského rybníka, který si červený symbol vysloužil z minulých koupacích sezón.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nová antibiotika na obzoru? Vědci nalezli nový zdroj léčiv

Starověké lidské fosilie nalezené v „Kolébce lidstva“ jsou o milion let starší, než se očekávalo

Vyzkoušejte chlorellu – zelenou superpotravinu, která přijde vhod nejen vegetariánům

Turecko se nyní jmenuje Türkiye: Jaké další země prošly změnou názvu?

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…