Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kam se starými knihami? Pomozte z nich vytvořit v Olomouci knižní stěnu

Zdroj fotografií: Pixabay; Mike Bird

Během měsíce března můžete dát knihám, které už nepotřebujete, šanci na nový, poměrně prestižní život. Vědecká knihovna v Olomouci totiž vyhlásila veřejnou sbírku knih, z nichž vytvoří knižní stěnu jako součást nově budovaného foyer.

Knižní stěna, k jejímuž vytvoření je potřeba přibližně 850 metrů knih, je součástí architektonického plánu přístavby olomoucké Vědecké knihovny. Knihy tak pod vedením architekta Miroslava Pospíšila z Ateliéru-r nahradí jednu klasickou, v tomto případě sklo-ocelovou stěnu foyer. Přístavba má spojit budovu současného ředitelství se sousedícím červeným kostelem na třídě Svobody. Vznikne tady místo pro různé kulturní aktivity nebo kavárnu, počítá se také s umístěním informačního centra.

Vzhledem k tomu, jaký úkol budou darované knihy plnit, je potřeba, aby měly zachovalou vazbu a desky, nesmí být navlhlé ani plesnivé. Podmínkou jejich přijetí jsou také jejich rozměry, a to výška 20 až 32 centimetrů, šířka 10 až 21 centimetrů a hloubka minimálně jeden centimetr. Majitelé knih s velkým počtem stran (600 a výše) se pak mohou těšit na jejich speciální umístění. Jedna osoba může darovat maximálně 20 kusů knih. Zajímavostí je, že knihy budou otočeny hřbety dozadu, tedy viditelné budou pouze listy. Preferují se proto knihy s potiskem na listech.

Související články

Zaručeně zlepší den

Unikátní objev. Vědci nalezli nejbližší černou díru Země

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Naděje v léčbě rakoviny: nová chemoimunoterapie zamezuje jejímu relapsu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…