Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kam se starými knihami? Pomozte z nich vytvořit v Olomouci knižní stěnu

Zdroj fotografií: Pixabay; Mike Bird

Během měsíce března můžete dát knihám, které už nepotřebujete, šanci na nový, poměrně prestižní život. Vědecká knihovna v Olomouci totiž vyhlásila veřejnou sbírku knih, z nichž vytvoří knižní stěnu jako součást nově budovaného foyer.

Knižní stěna, k jejímuž vytvoření je potřeba přibližně 850 metrů knih, je součástí architektonického plánu přístavby olomoucké Vědecké knihovny. Knihy tak pod vedením architekta Miroslava Pospíšila z Ateliéru-r nahradí jednu klasickou, v tomto případě sklo-ocelovou stěnu foyer. Přístavba má spojit budovu současného ředitelství se sousedícím červeným kostelem na třídě Svobody. Vznikne tady místo pro různé kulturní aktivity nebo kavárnu, počítá se také s umístěním informačního centra.

Vzhledem k tomu, jaký úkol budou darované knihy plnit, je potřeba, aby měly zachovalou vazbu a desky, nesmí být navlhlé ani plesnivé. Podmínkou jejich přijetí jsou také jejich rozměry, a to výška 20 až 32 centimetrů, šířka 10 až 21 centimetrů a hloubka minimálně jeden centimetr. Majitelé knih s velkým počtem stran (600 a výše) se pak mohou těšit na jejich speciální umístění. Jedna osoba může darovat maximálně 20 kusů knih. Zajímavostí je, že knihy budou otočeny hřbety dozadu, tedy viditelné budou pouze listy. Preferují se proto knihy s potiskem na listech.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.