Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jsme v tom spolu: Iniciativa nabízí skrze Instagram pochopení i pomoc

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Pexels

„Na základní škole jsem si prošla šikanou. Říkali mi, ať jdu do plynu, že mi objednají transport, že mi vytetují transportní číslo…“ Takto začíná jeden z mnoha opravdových životních příběhů. Jeden z těch, který je zároveň sdílen skrze instagramový profil Jsme v tom spolu, jenž se snaží lidem s podobnými příběhy pomáhat.

„Když jsme se já a Hedvika Dočkalová seznámily, měly jsme obě silné psychické problémy. Zároveň jsme cítily, že máme mít nějaké hlubší poslání, které bude prospěšné pro ostatní lidi, ale i pro nás,“ vzpomíná na klíčové setkání se spoluzakladatelkou projektu Kateřina Coufalová. Přestože se dvojice primárně sešla za jiným účelem, Dočkalovou napadlo založit instagramový profil Jsme v tom spolu.

Profil si rychle získal pozornost a schránka adminek se denně plnila novými zprávami. Od lidí, kteří potřebovali pomoct, byť jen skrze sdílení svého příběhu a možnost se vypovídat. Ostatně jak stojí přímo v popisu profilu: Je nás strašně moc a sdílením (si) pomůžeme.

„Snažíme se lidi motivovat. To je asi hlavní poslání našeho projektu – aby si lidé uvědomili, že v tom nejsou sami. Jde o terapii sdílením, sdílíme tedy spolu svoje příběhy. To lidem pomůže, už jen proto, že svůj příběh konečně někam napíšou, což je hrozně očišťující,“ vysvětluje Coufalová. Pomáhají také komentáře se slovy podpory i radami, které se pod každým sdíleným příběhem objevují.

Za iniciativou stojí pětice mladých žen, které mají osobní zkušenosti s psychickými potížemi. I proto dokážou lidem v podobné situaci porozumět. „Odbornice nejsme, ale chceme pomáhat lidem, aby se cítili lépe a nikdy to nevzdali,“ zdůrazňuje Coufalová. Od dubna už si jejich profil přidalo ke sledovaným bezmála šest tisíc lidí a další denně přibývají.

Související články

Zaručeně zlepší den

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Některá zvířata mají podobné zlozvyky jako lidé. Třeba dloubání se v nose

Ve vesmíru je veselo. NASA zachytila usmívající se Slunce

S kočkou se můžete dorozumívat přivřením očí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…