Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Japonská agentura JAXA vyšle na Měsíc unikátní autonomní „vozítko“

Foto: JAXA/Toyota

Dvojice automobilek Toyota Motors a Mitsubishi Heavy Industries vyvíjí design Lunar Cruiseru, pokročilého „vozítka“ pro zkoumání Měsíce. Na Měsíc by se mělo poslat v roce 2029, informuje web 100+1.

Celý projekt vede japonská vesmírná agentura JAXA.Už za dva roky by na lunárním povrchu měl přistát prototyp roveru, na kterém pracuje Mitsubishi. Jeho úkolem bude nasbírat data pro výrobu Lunar Cruiseru. Ten bude muset zvládat například teploty, které na Měsíci dosahují extrémů v rozmezí −170 až +120 °C, vyrovnat se musí i se silnou radiací. 

Jedním z cílů je, aby Cruiser plně ochránil posádku a umožnil ji delší pobyt mimo stanici, než tomu bylo například u mise Apollo. Tvůrci nezapomínají myslet i na pohodlí posádky navzdory malému prostoru, protože se uvažuje až o třiceti denních misích. Další z technologických výzev je například vývoj regenerativního pohonu. Vozítko bude schopné urazit vzdálenost až 10 tisíc kilometrů. Díky pokročilé skenovací technologii se zvládne pohybovat i bez řidiče. Tvůrci slibují, že jeho vývoj ovlivní i produkci technologií, které využijeme na zemském povrchu. 

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak pozorovat a fotit vesmír? Poradí vám amatérský astro fotograf Miloslav Roháček

Faktoring jako zdroj financování podniku

Slavné skalní město Petra odhalilo další zajímavost

Čeští vědci vyvinuli sondu, která rozezná stromy napadené kůrovcem

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…