Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jaký dárek vás nejvíc potěší? Výzkum odhalil nákupní preference Čechů

Ilustrační foto: Pixabay

Přestože je teprve začátek října, Vánoce se pomalu ale jistě blíží a spolu s nimi také každoroční vymýšlení dárků, jimiž obdarujeme své blízké. Na preference Čechů v této oblasti se zaměřil průzkum společnosti Evalytics, jehož zadavatelem byl e-shop Vinozarchivu.cz. „Zákazníci u nás většinou pořizují víno jako dárek. Chtěli jsme tedy zmapovat, jak lidé o věnování a přijímání dárků uvažují v širším kontextu,“ vysvětlil zakladatel e-shopu Jan Pánek.

Málokoho asi překvapí, že vůbec nejvíc Čechů se snaží dávat dárky, které si obdarovaný přeje, případně které se již v minulosti osvědčily. „Celých 51 procent lidí sice ocení, dostanou-li to, co si přáli. Ale ještě větší podíl, 58 procent respondentů potěší, když je dárek překvapí. To se nemusí vylučovat. Dárek, který si někdo přeje, je možné doplnit o prvek překvapení, jen to vyžaduje trochu kreativity a vtipu,” míní Pánek.  

Ilustrační foto: Pixabay

Pokud každoročně dostáváte ponožky či sprchové mýdlo, možná vaši blízcí patří mezi 45 procent lidí, kteří nejraději sází na praktické dary. Asi třetina respondentů nejčastěji vybírá věci, které jsou vtipné a zábavné, 12 procent Čechů dárky vyrábí či kupuje takové, které jsou vlastnoručně vyrobené. Nejméně dotázaných pak daruje takové věci, které by ocenili oni sami, či které lze využít potenciální investici a v budoucnu je případně zhodnotit.

Související články

Zaručeně zlepší den

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Se sexuální výchovou je vhodné začít v předškolním věku, říká popularizátorka medicíny Jana Martincová

Země má stabilizační mechanismus. Udržuje ji obyvatelnou

Hasiči budou používat rozšířenou realitu. Usnadní jim zásahy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…